Praha – Slavnostní zahájení výstavy fotografií o české pomoci na Haiti se uskuteční v budově Senátu PČR v úterý 4. října od 17. hodin. Akci pořádá senátor Petr Šilar a občanské sdružení Fidcon. To realizuje humanitární projekt Praga-Haiti, jehož pracovníci vrtají na Haiti, jedné z nejchudších zemí světa, studny s pitnou vodou. Výstavu o jejich práci, ale také o životních podmínkách lidí na Haiti, bude moci veřejnost zhlédnout ve Valdštejnském paláci v chodbě místopředsedů. Vernisáže se zúčastní senátor KDU-ČSL Petr Šilar, novinář argentinského původu a expert na problematiku Haiti Juan Braun a členové vrtařských misí na Haiti.

Humanitární a rozvojový projekt Praga-Haiti pomáhá obyvatelům Haiti již tři roky. Cílem současné etapy projektu je vystavět na severozápadě ostrova v potřebných lokalitách několik desítek studní. Tím se zvýší životní úroveň haitských venkovanů, kteří dodnes museli pro vodu chodit pěšky mnoho kilometrů. Za tímto účelem dopravili pracovníci projektu Praga-Haiti na ostrov nákladní auto Praga V3S a vrtnou soupravu. „Během letošního jara se nám podařilo kompletně vybudovat sedm studní a udělat ještě několik dalších vrtů s pitnou vodou. Místní obyvatelé jsou nadšení. Většina z nich má poprvé v životě zdroj pitné vody přímo v místě svého bydliště,“ uvedl manažer projektu Praga-Haiti, Václav Vacek. Dodal také, že důležitým faktorem vrtání studní jsou finance, neboť průměrná cena nákladů na jednu studnu se pohybuje kolem 130 000 Kč.

Další těžkostí, která na pracovníky projektu Praga-Haiti čeká přímo na ostrově je nepřístupný terén haitského venkova. Mezi ostatní překážky patří extrémní klimatické podmínky tropické země, improvizované stravování či hygiena, nebo neexistence geologických map. „Vrtání studní na Haiti je opravdu náročné, pracovní podmínky i životní situace místních lidí jsou pro Evropana pouze těžko představitelné. Proto se snažíme těmto lidem pomáhat,“ přiblížil své zkušenosti Filip Hlásný, český technik, který byl v rámci projektu Praga-Haiti na karibském ostrově již třikrát.

Haiti je nejchudší zemí západní části světa. Odhaduje se, že více než polovina z osmi a půl milionu obyvatel nemá žádnou placenou práci. Tato země je navíc již mnoho let politicky nestabilní a v posledních letech je provázena i mnoha přírodními katastrofami. Stačí připomenout silné zemětřesení v lednu roku 2010 nebo epidemii cholery, která zde vypukla na přelomu loňského a letošního roku. Právě po ničivém zemětřesení žije na Haiti stále ještě mnoho set tisíc lidí ve stanových příbytcích bez možnosti postavit si nový dům.