Praha – Ve středu 10. listopadu ve večerních hodinách přiletěl na ruzyňské letiště velitel mise Voda pro Haiti, Jiří Kučera. Na Haiti pracoval od 29. září 2010 a do České republiky přiletěl kvůli svým pracovním povinnostem. Po dobu své nepřítomnosti ho bude na Haiti v čele mise zastupovat Jindřich Stehlík, který by měl již začít i s vrtáním prvních studní v okolí misie Baie de Henne. Jiří Kučera pracoval na Haiti téměř měsíc a půl. Místo vrtání studní, na které se původně připravoval, tvořilo náplň jeho práce především velmi zdlouhavé vyjednávání s úřady o povolení proclít a vyložit nezbytnou techniku pro vrtání studní z nákladních kontejnerů v přístavišti. „Opravdu jsem nečekal, že celý proces bude trvat tak dlouho. Účastnil jsem se mnoha jednání na místních ministerstvech, sháněl lobbyisty, vyjednával s úředníky. Přesuny mezi hlavním městem, přístavem, naší základnou a misií, kde budeme studny vrtat, jsou hrozně vyčerpávající. Šestihodinovou jízdu v tropickém počasí těžko sjízdným terénem při rychlosti 30km/hod nikomu nepřeji a dopravní situaci v hlavním městě si našinec těžko dokáže představit,“ upřesňuje velitel mise Voda pro Haiti, Jiří Kučera.


Zbytek mise v minulých dnech navázal cenné kontakty se senátorem zodpovědným za severozápadní oblast a také se setkal s českými a slovenskými kolegy z různých humanitárních organizací, které na Haiti působí. Předevčírem se účastnili schůzky - cluster na základně UN. MINUSTAH  (United Nations Stabilization Mission in Haiti) – organizace, která zajišťuje stabilizační misi na Haiti, pořádá dvakrát do týdne operativní a informační porady. “Náš projekt vzbudil velký zájem, budeme jednat o spolupráci s dalšími organizacemi,“ dodává Jiří Kučera. V tomto týdnu se jim také podařilo vyložit druhý ze tří kontejnerů, který na Haiti převážel kompresor pro vrtání studní. Ještě v přístavu ho museli členové mise naložit na podvalník a provést určité konstrukční úpravy. Jen zajistit vysokozdvižný vozík, který by naložil 3-tunový kompresor, nebylo snadné. Následně byl odvezen přes noc do misie v Baie de Henne. Poslední kontejner, který obsahuje i nákladní vůz Praga V3S s vrtnou soupravou a terénní auto Santana by měl dostat povolení k vyložení na konci tohoto týdne. Václav Vacek, manažer projektu Praga-Haiti k tomu dodává: „Jsem rád, že máme na Haiti tak schopné kolegy. Často musí improvizovat a jsou pod velkým psychickým tlakem okolí. I když máme několikaměsíční zpoždění, věřím, že ještě do Vánoc nějakou tu studnu vyvrtáme.“
   
Jakmile budou mít pracovníci projektu Praga-Haiti všechen materiál ve svých rukou, odjedou s ním neprodleně do misie Baie de Henne, kde působí český misionář, P. Roman Musil. Tam upraví všechny zbývající technické problémy, aby se ještě tento rok mohlo začít s vrtáním prvních studní.
 
Celý projekt je financován z darů. Můžete jej podpořit svým darem na účet veřejné sbírky projektu:
2137396359/0800, nebo dárcovskou sms: DMS PRAGAHAITI na číslo 87777 (cena DMS je 30 Kč, projekt Praga-Haiti obdrží 27 Kč). Všem laskavým dárcům děkujeme.