Projekt Praga-Haiti se bez pomoci a práce místních lidí v Baie-de-Henne prakticky neobejde. Jaké jsou jejich reakce a postřehy?

Školáci nabírají vodu ze znovuzprovozněné studny Marie Goretti. Foto Praga Haiti. 640x480PIERRE LOUIS
S lidmi z Praga-Haiti se znám z fary. Pomáhám panu faráři s údržbou kostela. Pracuji také jako zedník. Společně s Petrem Vackem jsme opravovali vyzdívku farní studny. Já to mám dobré. Můj dům je hned vedle studny. Moje žena může zajít pro vodu, kdykoliv to potřebuje.

MAKENSON
Jsem zednický mistr z Baie-de-Henne. Pracuji s pomocníkem, ale můžu řídit i celou partu. Mám zkušenosti s prací ve městech. Pro Praga-Haiti jsem stavěl betonový kruh ve škole a také opravil kopanou studnu u hřbitova. Líbí se mi, jak mají všechno připravené a promyšlené. Doufám, že budeme spolupracovat i příště. Jsem hrdý, že jsem mohl stavět studnu pro naši vesnici.

DIEUVELA
Lidé z Praga-Haiti nám moc ulehčili práci. Jsem kuchařka v katolické základní škole sv. Marie Goretti. Přímo v areálu školy jsou teď dvě studny. Jednu z nich máme hned vedle kuchyně, druhá je na nádvoří. Vaříme každý den teplé jídlo pro více než tři sta dětí. Dříve jsme nosily vodu ze studny daleko pod kopcem.

JEAN BEZNY APPLYRS
Pro Praga-Haiti pracuji už pět let. Bydlím v Bombardopolis se ženou a dvěma dětmi. Syn i dcera navštěvují základní školu u kostela, kde je česká studna. Vždycky se těším, až budou přátelé z Praga-Haiti zpět. Když je mise, pracuji pro ni jako technik. Umím opravit studnu i vyměnit kola u jejich náklaďáků.

SIMON
Žiji v osadě Ruelle Boisd´Homme. Jediný zdroj pitné vody je pro nás studna, kterou před lety vyvrtali lidé z Praga-Haiti. Díky ní je tu taky malá restaurace. Do Baie-de-Henne je to od nás pěšky skoro hodina. V listopadu jsem ale s misí stavěl plot kolem stromů ve škole. Byla to dobrá práce, dovezli mi všechen materiál od domu až na stavbu.

AMOJEN
Jsem správce kaple v osadě Jasmin, která je v kopcích nad Baie-de-Henne. Hned vedle kaple je už několik let vrtaná studna. Voda v ní je bohužel jen užitková, proto ji používáme jen na praní a mytí. Letos nám Pavel z Praga-Haiti a jeho přátelé přivezli náklaďákem lavice do farního kostela. Za to jsme je pozvali na kohoutí zápasy.