Našemu vrtařskému týmu uplynul další týden mise na Haiti. Přečtěte si zprávu o jejich práci za uplynulých sedm dní, kdy největšími událostmi se stala nová studna Amálka a také vyprošťování zapadlého haitského náklaďáku.


Studna Amálka
 
V pondělí ráno jsme dorazili do Mare Rouge, kde nás již čekali italští misionáři, aby nám ukázali vhodná místa pro vrtání. Po prohlédnutí místa jsme se dali hned odpoledne do práce v oblasti Madora. Na tomto místě měli lidé ručně vykopanou díru. Nebyla to však voda vhodná pro pití, pouze pro praní a koupání. Pro pitnou vodu lidé museli chodit několik hodin. V úterý 1. 10. se podařila navrtat první studna letošní mise, kterou jsme pojmenovali Amálka. Studna však není ještě zcela hotová, protože se nám před ukončením pokazil stroj. Studna je navrtaná, je v ní pitná voda, ale nejprve je potřeba opravit vrtací soupravu, abychom mohli vrt prohloubit a vyčistit. Shánění drobné, specifické součástky zabralo v haitských poměrech několik dní, nakonec se však Bohu díky podařilo závit v sobotu získat. Díky tomu budeme moci od pondělí vrtat dále.
 
Vyprošťování náklaďáku
 
Zatímco část výpravy jela sehnat chybějící součástku, přišla k nám od místních lidí naléhavá zpráva o pomoc. U vesnice Mare Rouge zapadl kamion. Mirek a Honza se rozhodli, že kamion za pomoci naší Pragovky pomohou vyprostit. Úkol to byl nelehký, neboť kamion zapadl tak nešťastně, že hrozilo jeho zřícení na rodinné domky. Už když jsme přijížděli k tomu místu, sedělo všude kolem plno lidí a vypadalo to, jako bychom přijeli do přírodního amfiteátru. Kamion jsme zapřáhli za naši Pragovku ocelovým lanem a celé odpoledne jsme s kamionem válčili. Nakonec se našim po několika hodinách náročné práce podařilo kamion vyprostit. Od místních lidí jsme sklidili velký potlesk a dík – a automechanika a řidiče Pragovky Mirka skoro nosili na ramenou. I takové věci se na Haiti stávají...