V roce 2023 je bezpečnostní situace na Haiti stále kritická. Naše poslední servisní mise (údržba studní), s vysláním techniků na Haiti, proběhla v roce 2022. Snažíme se o maximální pomoc místním lidem prostřednictvím našeho haitského týmu a našich partnerů na Haiti.

Třetina našich studní je aktuálně bohužel mimo provoz. Jedná se především o zdroje v Baie-de-Henne. Přibližně deset studní v Bombardopolis a jeho okolí je v provozu díky péči lokální rozvojové organizace Adema. Některé další pumpy se podařilo opravit místním technikům. Zvláště hluboké vrty ale vyžadují náročnější vybavení i zkušenosti. Nechceme v takovém případě riskovat poškození celého vrtu, nebo ucpání šachty. V provozu jsou také studny, které byly v minulosti elektrifikovány. Zde sice fungují čerpadla, ale po deseti letech činnosti došlo k velkému opotřebení chrličů a nadzemních rozvodů. Údržba je velmi potřeba.

2018 33Velká část země je v područí gangů. Působení ozbrojených skupin ochromilo léta budovanou logistiku a způsobilo nejistotu pro jakoukoliv činnost. Situace je špatná, ale kromě toho se dále nepředvídatelně vyvíjí. Gangsteři ovládají většinu hlavního města Port-au-Prince a veškeré komunikační uzly v jeho okolí. Výpalné za průjezd přes kontrolní stanoviště ozbrojenců je kromě únosů jedním z hlavních způsobů jejich obživy. Aktuálně se gangy přesouvají i na méně frekventované silnice, kam se ze strachu před jejich působením již dříve přesunula velká část dopravy. Celkově je silniční doprava velký risk. Vláda ale také omezila vnitrostátní lety.

Severozápadní poloostrov, kde je naše haitské působiště je relativně bezpečný a existují způsoby, jak se tam dostat. Práci ale ztěžují další faktory. Je těžké cokoliv plánovat. Neustále hrozí nedostatek paliva. V situaci, kdy využíváme techniku náročnou na údržbu a musíme být maximálně soběstační, je těžké dosáhnout rozumné efektivity práce v terénu.

Máme velkou motivaci vyrazit do akce, máme k dispozici našetřené prostředky na další aktivity, ale rizika jsou příliš veliká a efekt naší práce za současných podmínek by byl velmi nejistý. Nejbližší měsíce snad ukáží, jakým směrem se události na Haiti budou vyvíjetPragaV3S

Naše činnost pokračuje dál. V domácím prostředí pokračujeme v přípravě techniky a vybavení. Pracujeme na projektu elektrifikace našich studní. V roce 2024 by měl být na Haiti odeslán kontejner se všemi připravenými "tunami železa".

Děkujeme za Vaši přízeň a důvěru. Za Praga-Haiti Ivo Roškanin, koordinátor mise.