Dva naši vrtaři – Marek Domes a Václav Papež – dnes po poledni odletěli z letiště v Port-au-Prince, hlavního města Haiti, a míří zpět do České republiky. V uplynulém čtvrt roce intenzivně pracovali na severozápadě země. Velitel mise Jan Kyselý na Haiti ještě několik týdnů zůstane a pokusí se získat co nejlevněji náš kontejner z celní zóny v Port-au-Prince.

Mise Jaro´14 - tři studny a technické problémy

140702 Nan Vincent Jean Rabel V3S sklopka a Santana 800x600Mezi hlavní úspěchy končící mise se řadí vybudování tří studní s pitnou vodou (Maya, Monika, František). Naši vrtaři odvedli dobrou práci také při pravidelném servisu i opravách studní stávajících. Celou misi však doprovázely nečekané technické problémy, které náš tým musel operativně řešit. Nicméně i po skončení mise máme na Haiti stále problémovou vrtací soupravu (komplikace s hydromotorem) a především nepojízdné osobní terénní auto Santana, které má vážné problémy s přední nápravou. Právě poruchovost a následná absence osobního auta byla komplikací, která značně zpomalovala chod vrtařské práce aktuálně ukončené mise.
 
Jan Kyselý zůstává na Haiti kvůli našemu kontejneru
 
Zatímco dva naši vrtaři se do Česka vrátí v pátek kolem poledne, velitel mise a logistik Jan Kyselý na Haiti ještě několik týdnů zůstává. Jeho úkolem bude pokračovat ve vyjednávání o co nejrychlejší a nejlevnější vyclení našeho kontejneru s rozvojovou pomocí z přístaviště v hlavním městě. V kontejneru je materiál na budování studní i na stavbu základny pro naše vrtaře na Haiti a také zásilka míčů ze sbírky "200 míčů pro Haiti". Náš náklad stojí v přístavu v Port-au-Prince již více než tři týdny a jeho vyclení je opět velmi náročný a nepředvídatelný proces. 140702 Nan Vincent Jean Rabel studna Maya vrtani 11 800x600Podle manažera projektu Iva Roškanina se prakticky nic nezměnilo od chaotické doby po zemětřesení v roce 2010, kdy jsme proclívali první kontejner s našimi vozy: „Setkáváme se stále s bizarní byrokracií založené na mnoha složitých povolení a listinách. Celé to podle našeho názoru slouží především k získávání extra poplatků = úplatků pro haitské úředníky,“ říká Roškanin. Ačkoliv spolupracujeme s místními specialisty, kteří se jednáním s úřady živí, je proces proclení kontejneru s humanitární pomocí časově velmi náročný a nelze nyní přesně odhadnout, jak dlouho se kvůli němu Jan Kyselý na Haiti zdrží.
 
Kompletní informace o uplynulé vrtařské misi pro vás připravujeme v Souhrnné zprávě o misi Jaro´14, která vyjde v průběhu měsíce září.