Praga-Haiti Project je soucasti neziskove agentury, ktera na Haiti den co den vrta studny, aby meli jeji obyvatele pitnou vodu. Prumerna cena jedne studny je priblizne 130 000 korun. Skutecna hodnota je ovlivnena hloubkou vrtu a typem pouziteho cerpadla. Projekt je financovan z prostredku darcu a sponzoru. Jestli byste chteli na ucel teto vystavby prispet, blizsi informace najdete na konci tohoto velmi zajimaveho clanku.


Haiti je nejchudší zemí západní polokoule. Je to politicky nestabilní stát, zmítaný nepokoji a zvláště v posledních letech pronásledovaný přírodními katastrofami. Přesto zde žije přibližně 8,5 mil. obyvatel, kteří mají svoji národní historii, kulturu a především touhu po lepším životě.

S touto realitou mají bezprostřední zkušenosti pracovníci občanského sdružení Fidcon, které v této zemi realizuje rozvojově humanitární projekt s názvem Praga-Haiti. Smyslem jejich činnosti je dlouhodobá a konkrétní pomoc. V současnosti je hlavním cílem výstavba studní s pitnou vodou ve vesnicích severozápadního teritoria Haiti, kde působil český misionář P. Roman Musil (rozloha odpovídající cca dvěma okresům v ČR).

Historii projektu vysvětluje jeho koordinátor Václav Vacek: „Na tomto projektu jsme začali pracovat v roce 2008 a první aktivní misi na Haiti jsme uskutečnili v roce 2009. Tehdy ještě byla tato země prakticky za okrajem mediální pozornosti. Při loňském zemětřesení jsme již na Haiti měli k dispozici český nákladní speciál Praga V3S.V současné době máme na Haiti dvě nákladní Pragovky, osobní automobil, kompresor a vrtací soupravu. V tuto chvíli v terénu pracují 3 naši lidé, kteří po dlouhých přípravách zahajují první vrtařské práce.“

Pro letošní rok má Fidcon jasný cíl – zprovoznit ve 20 vesnicích studny s kvalitní pitnou vodou, jejíž nedostatek je klíčovým problémem. Mnozí lidé cestují pro vodu každodenně na vzdálenost 5 až 10 km. Často také využívají vodu nekvalitní nebo infiltrovanou solí z moře. Především znečištěná pitná voda je také příčinou současné epidemie cholery.

„Když vytipujeme nějaké místo, kde by bylo možné vybudovat studnu, přiběhnou nadšení vesničané s mačetami a odstraní kaktusy v celém okolí, aby nám v práci nic nepřekáželo,“ popsal radost místních Filip Hlásný, jeden z vrtařů, který na Haiti v současnosti pracuje. „Haiťané jsou za pitnou vodu nesmírně vděční. Při vrtání jich vydrží desítky mnoho hodin pozorovat naši práci. Přinášejí nám také nejrůznější dary,“ dodal Hlásný.

Mise na Haiti je extrémně náročná. Pracovníci musí počítat se stálou teplotou přes 30°C, vysokou vlhkostí, permanentní fyzickou a psychickou námahou, pohybem daleko od základny a nebezpečím přepadení.

Průměrná cena jedné studny je přibližně 130 000 korun. Skutečná hodnota je ovlivněna hloubkou vrtu a typem použitého čerpadla. Projekt je financován z prostředků dárců a sponzorů. Více informací o tomto projektu Praga-Haiti se můžete dozvědět na webových stránkách www.praga-haiti.cz. Přesnou lokalizaci plánovaných studní můžete nalézt na webových stránkách www.haitiwells.com.

 
Přispět na účel výstavby studní s pitnou vodou na Haiti je možné buď na účet veřejné sbírky projektu: 2137396359/0800. (SWIFT: GIBACZPX, IBAN: CZ34 0800 0000 0021 3739 6359, bank address: Česká spořitelna, a.s., Olbrachtova 1929/62 140 00 Praha 4, Czech Republic)’

Celý článek včetně anglické verze je možné najít na stránkách czechmatediary.com, které provozuje česká žurnalistka, Tatjána Pavlovičová.