
Během mise budou zahájeny rovněž práce na výstavbě základny, která bude v Karibiku sloužit nejen pro uchovávání a servis techniky projektu Praga-Haiti, ale také jako výuková dílna pro obyvatele vesnice Baie de Henne. Stavba poskytne také plnohodnotné zázemí pracovníkům Praga-Haiti. „Chceme vybudovat bezpečný prostor, odkud budou lidé vyrážet na mise do terénu a kde si budou moci odpočinout po náročných úkolech ve vyčerpávajícím prostředí. Kromě ubytování a kanceláře zde bude například dílna na opravu a údržbu pracovních strojů či sklad paliva a náhradních dílů. V druhé fázi vznikne technické miniučiliště, kde se místní obyvatelé a především mladí lidé budou moci naučit základním řemeslným dovednostem a několika specializovaným oborům,“ upřesnil architekt a technik Petr Vacek, jeden z členů mise, který má výstavbu základny na starosti a dodal: „Budova se vzhledem k využití některých nových konstrukčních řešení stane testem pro obohacení rozvoje místní stavební kultury, ať už se jedná o problém s přehříváním vnitřních prostor či například odolnost vůči zemětřesení. Věřím, že základna přinese nové pracovní příležitosti a pozitivně přispěje celé komunitě v oblasti Baie de Henne.“
Spolu s Petrem Vackem a Ivem Roškaninem míří na Haiti také Pavel Hlásný, technik a specialista na automobily Praga V3S, které čeští studnaři na Haiti využívají a automechanik a zámečník Pavel Langr. Tým doprovází i překladatel do francouzského jazyka, logistik, technik a několikanásobný účastník misí na Haiti Anton Peciar ze Slovenska.
Tým bude jako pětičlenný v akci pouze čtrnáct dní. Většina týmu odlétá na Haiti 21. února. Petr Vacek se k misi připojí s týdenním zpožděním, Pavel Hlásný se naopak vrací již po měsíci v terénu. Konec mise je plánován na 5. dubna.
O Haiti:
Haiti je podle údajů OSN nejchudší zemí západní polokoule. Je to politicky nestabilní stát, zmítaný nepokoji a zvláště v posledních letech pronásledovaný přírodními katastrofami (zemětřesení v roce 2010, epidemie cholery v roce 2011, hurikán Sandy 2012, hurikán Matthew 2016). Pro deset milionů obyvatel je zahraniční pomoc důležitou podmínkou k přežití. Na haitském venkově chodí obyčejní lidé běžně i více než pět kilometrů denně pro pitnou vodu. Právě nedostatek základních lidských potřeb, vysoká negramotnost a nezaměstnanost, brání rozvoji země.
O projektu Praga-Haiti:
Projekt Praga-Haiti je český rozvojový projekt, který realizuje občanské sdružení Fidcon z Jablonného nad Orlicí. Na Haiti působí od roku 2008 a zaměřuje se na dlouhodobou rozvojovou pomoc na severozápadě ostrova. Díky partnerství s misijní stanicí Baie-de-Henne a diecézní charitou v Port-de-Paix, které projektu poskytují nezbytné zázemí, pomáhají čeští vrtaři v těch nejvíce potřebných oblastech. Zároveň také nabízí místním obyvatelům po dobu mise zaměstnání a stálý plat. Od roku 2010, kdy se pracovníci projektu specializují na budování studní, se podařilo postavit třicet studní pro zhruba 30 000 obyvatel Haiti, které dlouhodobě udržují v provozu. Aktuální informace o projektu je možné najít na webových stránkách: www.praga-haiti.cz.
Celý projekt je financován především ze sponzorských darů a příspěvků veřejnosti.