Haiti promeškalo zatím poslední náhradní termín k volbě prezidenta. Hlasování se mělo konat včera. Datum bylo stanoveno podle délky mandátu prozatímního prezidenta Jocelerma Priverta. Ten nyní nestihne předat agendu svému nástupci.

„Situace je komplikovaná. Volby na Haiti byly kvůli různým sporům už několikrát odloženy, to ale neznamená, že hlasování není zásadní. Naopak. Budoucí prezident se bude potýkat s mnoha úkoly, zejména ekonomickými a humanitárními. Lidé chtějí změnu. Nechceme, aby se stát propadl do další krize. Volby musí být uskutečněny brzy,“ uvedl Richardson Dumel z Prozatímní volební rady.

Náhradní termín druhého kola prezidentských voleb dosud nebyl stanoven.

Vývoj politické situace na Haiti od října 2015

Situace se vyostřila již po kontroverzním prvním kole prezidentských voleb, které se konalo 25. října 2015. Z něho vzešli dva kandidáti postupující do finálního kola, původně stanoveného na 27. prosince 2015 a mnoho nespokojených protikandidátů a jejich podporovatelů. Výsledky voleb byli a stále jsou napadány pro údajné volební podvody. Velké kritice čelí zejména Jovenel Moise, finalista podporovaný bývalým prezidentem Martellym, který vládl Haiti čtyři roky a složil mandát začátkem letošního února.

Zahraniční experti se obávájí, že Haiti za tradičního nezájmu světové veřejnosti, pouličních demonstrací v ulicích haitských měst a neústupnosti haitských politiků, směřuje k politickému a sociálnímu rozkladu.