Zprávy z Haiti

Zde uvádíme zprávy o situaci na Haiti a zajímavosti, které zpravidla připravujeme ze zahraničních zdrojů. Nejnovější příspěvky se zobrazují také na úvodní straně našeho webu.
Před deseti lety, 12. ledna 2010 bylo Haiti zasaženo seismickými otřesy o síle sedmi stupňů. Zemětřesení mělo katastrofální následky. Samotná síla otřesů nebyla v celosvětovém srovnání výjimečná. Zdrcující byly okolnosti. Epicentrum se nacházelo pouze 15 km od hlavního města Port-au-Prince, které bylo prakticky srovnáno se zemí. V přelidněné aglomeraci zabíjely budovy se špatnou statikou, často nesplňující základní stavební normy a celková nepřipravenost země na takovou katastrofu.

V polovině letošního září propukla na Haiti již čtvrtá velká vlna nepokojů, která navázala na demonstrace a násilnosti z července a listopadu 2018 a února 2019. V těchto dnech napětí konečně polevuje. Barikády, hořící auta a pneumatiky mizí z ulic. Protesty, do kterých se zapojily desítky tisíc lidí, po osobě zanechaly přes čtyřicet mrtvých a stovky zraněných. Většinou jako důsledek střetů demonstrantů s policií.

Od začátku února probíhá na Haiti již třetí vlna nepokojů a demonstrací, které mají z velké části násilný charakter. Demonstranti blokují ulice a přístupy do měst, zapalují pneumatiky, ničí auta, rabují obchody a hází kameny po bezpečnostních silách. V ulicích jsou mrtví a zraněníCo to všechno znamená?

V noci ze soboty na neděli postihlo severní část Haiti zemětřesení o síle 5,9 stupně. Epicentrum otřesů se nacházelo blízko města Port-de-Paix, které je správním střediskem severozápadního departmentu (Nord Ouest).

Na post haitského premiéra rezignoval Jack Guy Lafontant - své rozhodnutí odůvodnil pocitem odpovědnosti za výtržnosti způsobené pokusem vlády skokově navýšit ceny paliv na Haiti. Demisi premiéra potvrdil prezident Jovenal Moïse. Na Twitteru poté napsal, že v současné situaci bude pracovat na sestavení nové vlády.

Již několik dní probíhají na Haiti občanské nepokoje. Hoří auta, domy a pneumatiky, na hlavních spojích jsou barikády. Byly vypleněny mnohé supermarkety a obchody ve čtvrtích Pétion Ville a Delmas, kde sídlí ambasády, úřady a podnikatelé. Byly spáleny nejméně dvě policejní stanice. Různé zdroje hlásí několik mrtvých na ulicích. Naši přátelé z různých míst Haiti sdělují, že situace je neklidná po celé zemi, ale bezprostřední nebezpečí hrozí především v hlavním městě a na klíčových komunikacích.

Jaké události přinesl minulý rok v zemi, kde pomáhají díky projektu Praga-Haiti lidé z České republiky?

Hurikán Irma s větrem o rychlosti přibližně 250 kilometrů za hodinu minul severní pobřeží Haiti. Silný déšť, který obyvatele ostrova zasáhl, nezpůsobil větší škody. Hlášeni jsou dva zranění.

Přibližně pět set mužů a žen ve věku od osmnácti do pětadvaceti let plánuje v nejbližších měsících najmout haitské ministerstvo obrany k ochraně hranic a obyvatelstva. Oficiálně bude skupina tvořit armádu. Ta byla v zemi rozpuštěna v roce 1995.

Koncem ledna se uskutečnilo druhé kolo voleb do haitského Senátu. V něm lidé rozhodovali o složení jedné třetiny zákonodárců. Hlasování doprovázela nízká volební účast. Některá média také informovala o přestřelkách doprovázejících volby. Zatčeno bylo údajně deset lidí demonstrujících proti jednotlivým kandidátům.