Zprávy z Haiti

Zde uvádíme zprávy o situaci na Haiti a zajímavosti, které zpravidla připravujeme ze zahraničních zdrojů. Nejnovější příspěvky se zobrazují také na úvodní straně našeho webu.
Jaké události přinesl minulý rok v zemi, kde pomáhají díky projektu Praga-Haiti lidé z České republiky?

Hurikán Irma s větrem o rychlosti přibližně 250 kilometrů za hodinu minul severní pobřeží Haiti. Silný déšť, který obyvatele ostrova zasáhl, nezpůsobil větší škody. Hlášeni jsou dva zranění.

Přibližně pět set mužů a žen ve věku od osmnácti do pětadvaceti let plánuje v nejbližších měsících najmout haitské ministerstvo obrany k ochraně hranic a obyvatelstva. Oficiálně bude skupina tvořit armádu. Ta byla v zemi rozpuštěna v roce 1995.

Koncem ledna se uskutečnilo druhé kolo voleb do haitského Senátu. V něm lidé rozhodovali o složení jedné třetiny zákonodárců. Hlasování doprovázela nízká volební účast. Některá média také informovala o přestřelkách doprovázejících volby. Zatčeno bylo údajně deset lidí demonstrujících proti jednotlivým kandidátům.

Haitská volební komise zveřejnila předběžné výsledky prvního kola prezidentských voleb. Podle nich v hlasování zvítězil banánový magnát Jovenel Moise z místní vládnoucí strany. Stačilo mu na to už první kolo voleb, v němž dostal 55,67 procenta hlasů.

Z téměř třiceti kandidátů budou vybírat obyvatelé Haiti budoucí hlavu státu. Volby se konají již pozítří. Teoreticky by již z nich mohl vzejít prezident, pokud by některý z uchazečů získal nadpoloviční většinu hlasů, podle zahrničních agentur to však je velmi nepravdpodobné. Případné druhé kolo je vypsáno na 29. ledna 2017.

Snímky zachycující zdemolované plantáže, domy, špinavou vodu. Takové jsou fotografie, které nám zaslali přímo z Haiti naši známí. Pořízené byly většinou na mobilní telefon kvůli stále nedostatečnému signálu, proto, prosím, omluvte jejich kvalitu.  

Po hurikánu Matthew komunikujeme s našimi spolupracovníky na Haiti. Popisují nám situaci jejich očima. Mimo jiné přinášíme také zprávu Adera Syndica, kněze z Baie-de-Henne, kde míváme po dobu našich misí zázemí a kde plánujeme do budoucna vybudovat základnu.

Hurikán Matthew zasáhl Haiti. I přes mizivý internetový signál zůstáváme ve spojení s místními lidmi. Informace nám zprostředkovala například naše dlouhodobá spolupracovnice Joan Martin.

Západní část Haiti zasáhl hurikán Matthew. Hurikán doprovází prudký déšť a vítr o nárazové rychlosti až 215 kilometrů v hodině. Živel připravil o přístřeší tisíce lidí. Podle zmocněnce OSN pro Haiti Mourada Wahby jde o nejhorší katastrofu v nejchudší karibské zemi od zemětřesení v roce 2010.