Již několik dní probíhají na Haiti občanské nepokoje. Hoří auta, domy a pneumatiky, na hlavních spojích jsou barikády. Byly vypleněny mnohé supermarkety a obchody ve čtvrtích Pétion Ville a Delmas, kde sídlí ambasády, úřady a podnikatelé. Byly spáleny nejméně dvě policejní stanice. Různé zdroje hlásí několik mrtvých na ulicích. Naši přátelé z různých míst Haiti sdělují, že situace je neklidná po celé zemi, ale bezprostřední nebezpečí hrozí především v hlavním městě a na klíčových komunikacích.

Rozbuškou pro nekontrolované násilí v ulicích bylo prohlášení vlády o téměř polovičním navýšení cen paliv na Haiti. Přestože vláda po masových protestech oznámila pozastavení zvýšení cen, eskalaci násilí to již nezabránilo. Protesty jsou současně revoltou části občanů proti vládě prezidenta Jovenela Moiseho, která je přiživována i částí politické opozice.

Zvýšení cen paliv haitskou vládou bylo důsledkem smlouvy mezi MMF a Haiti podepsané v únoru 2017. MMF snížil dotace na ropné produkty jako součásti rozvojové pomoci. To je nyní důvodem prohloubení rozpočtového deficitu země. Od roku 2010 do roku 2018 stály dotace na paliva haitskou státní kasu 1 mld. USD.

Haiti je nejchudší zemí amerického kontinentu. Míra inflace za poslední tři roky překročila 13%. Země se stále potýká s důsledky zemětřesení v roce 2010 a také hurikánu Matthew z roku 2016, který zasáhl západní část země. Již měsíc je přitom aktivní nová hurikánová sezóna v Atlantiku.

Zdroj: U.S. Embassy in Haiti