Přečtěte si článek listu San Francisko Chronicle o životě Haiťanů, které americké imigrační úřady vyhostily ze země zpět na Haiti. Poznejte z jiného úhlu pohledu realitu, ve které se lidé žijící Haiti pohybují:
Wilberle Vereus (22), dlouholetý obyvatel kalifornského Los Angeles, byl deportován z USA a po příletu na Haiti internován ve věznici Petionville v cele o rozměrech 7 x 4 metry s třemi dalšími deportovanými muži a skupinkou haitských vězňů dlouhodobě v cele umístěných. Vereus na Haiti nespáchal žádný zločin. „Šli jsme do věznice a já jsem poprvé ucítil, jak hrozně smrdí moč. Hodili nás do cely, kde nebyly žádné postele, žádné záchody žádné sprchy nebo umyvadlo. Nic jen beton,“ popisuje Vereus a vzpomíná dále: „Pouze v rohu byl malá mísa jako záchod. Byla však plná a výkaly ležely všude kolem ní na zemi.“ Vereus měl pouze 2 roky, když jeho rodina uprchla v roce 1991z Haiti na lodi do USA. Avšak když ho americký imigrační úřad poslal letos zpátky na Haiti, Vereus  se ocitl znovu ve své rodné zemi. V zemi, kterou stěží znal.

A jeho případ není ojedinělý. Od letošního ledna Spojené státy deportovaly ze svého území více než 250 Haiťanů. Úřady přitom měly informace, že každý druhý vyhoštěný bude na Haiti bez obvinění uvězněn ve zcela nevyhovujících hygienických podmínkách, které představují velké zdravotní riziko. V předchozím roce se zvedl počet vyhoštěných Haiťanů z území USA a to i přesto, že se jednalo o legální imigranty. USA argumentovala, že vyhostila jen ty imigranty, kteří byli odsouzeni za nějaký kriminální čin. Jeden z deportovaných, který byl dopraven na Haiti v dubnu trpěl astmatem, vysokým tlakem a cukrovkou. V ten samý měsíc Spojené státy vyhostily mentálně nemocného imigranta a haitské úřady ztratily jeho léky hned první den, kdy byl ve vězení.

„Odlišné na přístupu haitských úřadů ve vztahu k deportovaným je, že na rozdíl od jiných zemí jsou tito lidé okamžitě uvězněni. A prostředí haitských věznic umožňuje rozsáhlé porušování lidských práv,“ uvedla Rebecca Sharpless z Právnické fakulty Univerzity v Miami, která pomáhá imigrantům podávat odvolání proti deportaci z USA. Nutné je dodat, že zdravotní rizika pro vyhoštěné se ještě podstatně zvedla s epidemií chlery, které od loňského října podlehlo již více než 6 500 lidí z celkového počtu cca 470 000 nakažených. Mezi nimi bylo i poměrně hodně vězňů. 

Mezinárodní zdravotní experti totiž upozorňují na to, že deportovaní lidé jsou ve velkém riziku nakažení cholerou, která se v prostředí vězeňských cel bez čisté vody, mýdla a dalších hygienckých potřeb velmi jednoduše šíří. A oběť cholery může zemřít i za méně než 24 hodin od nakažení. Jeden příklad za všechny: V lednu zemřel v haitském vězení 34letý imigrant Wildrick Guerrier, kterého americké úřady deportovaly zpět na Haiti kvůli obvinění z nelegálního držení střelné zbraně. Podle lékařů Guerrier zemřel jen dva dny poté, co se u něj objevila cholera.

Americké imigrační úřady oficiálně tvrdí, že ze země deportují přistěhovalce zpět na Haiti na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu, který nařídil aby Haiťané odsouzení na více než 180 byli deportováni z USA. Tato podmínka otevřela cestu k vyhoštění těch, kteří spáchali trestný čin a tak se stali „nebezpečnými“ pro americkou veřejnost. Mluvčí imigračního úřadu tvrdí, že jsou imigranti deportováni podle jejich stupně nebezpečnosti pro veřejnost. Z dubnových údajů vyplývá, že nejdůležitějšími faktory v rozhodování o vyhoštění z USA hraje vážnost a četnost trestného činu, stejně jako doba pobytu ve Spojených státech nebo rodinné vazby či zásadní zdravotní problémy.

Avšak rozhovory s imigranty na Haiti odkryly skutečnost, že nejméně tři lidé byli deportování kvůli nenásilnému přestupku týkajícího se drog a téměř tři čtvrtiny vyhoštěných nespáchalo v předchozím roce žádný trestný čin.