PORT-AU-PRINCE - Důkazy výrazně naznačují, že kmen bakterie cholery, která si vyžádala tisíce lidských životů, zavlekla na Haiti mírotvorná mise OSN. Podle agentury AP k tomuto závěru dospěl tým epidemiologů a lékařů.
Tento výsledek výzkumu vědců je nejsilnějším argumentem tvrzení, že bakterie přivezli na Haiti příslušníci nepálského kontingentu, který má základnu u města Mirebalais. Cholera se pak rozšířila vodními zdroji nejprve po oblasti Artibonite a posléze i do dalších částí karibské země.

Od loňského října tu epidemie zabila už 5500 lidí a onemocnělo jí přes 363.000 dalších.

"Naše zjištění přesvědčivě ukazují, že kontaminace (řeky) Artibonite a jednoho z jejích přítoků pod vojenskou základnou rozpoutala epidemii," uvedl v dokumentu pro červencové vydání časopisu amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Podle dokumentu existuje "přesný vzájemný vztah" v čase a místě mezi přesunem nepálské jednotky z oblasti v jejich asijské domovině, kde byl výskyt cholery zaznamenán, a prvními případy onemocnění v oblasti řeky Meille během několika málo dnů.

Odlehlost řeky Meille v centrální části Haiti a nepřítomnost dalších faktorů takřka vylučují, že by nákaza mohla na Haiti dorazit jakoukoliv jinou cestou.

OSN se zdržela obvinění kohokoliv ze zavinění epidemie. Epidemii přisoudila "souběhu okolností" včetně nedostatečné sanitární infrastruktury na Haiti a závislosti obyvatel na říčním systému.

Vyšetřování nařídil generální tajemník OSN poté, co na Haiti rostly protesty a kusé informace o epidemii ukazovaly na modré barety. Předtím však nejen OSN, ale i Světová zdravotnická organizace i CDC odmítaly vyšetřit původ nemoci, protože považovaly za důležitější pečovat o pacienty nežli zjišťovat zdroj.