(15. listopadu 2010 21:28): PORT-AU-PRINCE - Několik stovek lidí na Haiti zaútočilo na základnu OSN a proti policejní stanici. Protestující viní nepálské členy stabilizační mise OSN (MINUSTAH) ze zavlečení cholery do země. Policie proti násilníkům použila slzný plyn, nejméně tři demonstranti byli zraněni.
Informovaly o tom agentury AP a Reuters s odvoláním na policii a očité svědky. Cholera si na Haiti vyžádala za necelý měsíc již více než 900 lidských životů.

Demonstrace začala v pondělí kolem šesté hodiny ranní místního času (12:00 SEČ) ve druhém největším haitském městě Cap Haitien na severu země. Dav zapálil tamější policejní stanici a přerušil provoz na silnicích.

Ve městě Hinche v centrální části Haiti zase protestující házeli kameny na nepálské členy MINUSTAH.

Nikdo neví, jak se nemoc do země dostala
Na Haiti nikdy dříve nebyly případy cholery evidovány. Nikdo neví, jakým způsobem se nyní nákaza do země dostala. Nějaká epidemie tohoto druhu se očekávala v době po 12. lednu, kdy zemi postihlo katastrofální zemětřesení.

Nyní však zasáhla Haiťany jako blesk z čistého nebe. Někteří za původce označují nepálské členy stabilizační mise OSN (MINUSTAH), kteří do země přijeli nedávno. Celá tato věc je ovšem politicky citlivá. OSN nicméně všech 710 nepálských vojáků již testovala a nikdo z nich nebyl podle OSN na choleru pozitivní. Zárodky cholery se šíří především potravinami a znečištěnými vodními zdroji. V případě epidemie se ale cholera může rychle roznášet na rukou lidí nebo na jejich obuvi. Po krátké inkubační době se u nakaženého objeví průjem a zvracení, jež mohou vést k dehydrataci a v případě neléčení i ke smrti. Během čtyř hodin může nemocný ztratit až deset procent své váhy.

Pokud je však zajištěna včasná lékařská péče, je cholera poměrně snadno léčitelná.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/na-zakladnu-osn-na-haiti-zautocily-stovky-lidi-vini-ji-ze-sireni-cholery-1ok-/ln_zahranici.asp?c=A101115_212842_ln_zahranici_pks