(Úterý, 28 Září 2010, Napsal uživatel Jaromír Dolanský, převzato z Help HAITI) V několika bodech se vám pokusíme přiblížit aktuální ne příliš pozitivní situaci na Haiti, kde stále běží jedná z našich misí.
Politická situace

Volební prezidentská kampaň na Haiti je přede dveřmi. Začíná dnes a bylo do ní přihlášeno 19 kandidátu. Minulý týden už jeden z kandidátů odstoupil, takže k dnešnímu dni – 18. Dva silni kandidáti jsou Alexi a pani Maniga. Ale vše se ještě muže změnit. Alexi je silná osobnost a „má to v hlavě v pořádku“, jak o něm místní prohlašují. Už nyní jsou demonstrace téměř na denním pořádku, ale zatím vše probíhá v klidu. Haiti je známé tím, že každé nové volební období přinese nové problémy a bezpečnostní situace se ještě pravděpodobně zhorší. President Préval je stalým terčem kritiky a podle politologů i veřejnosti se řadí mezi nejhorší presidenty v historii.  Podle posledních zpráv se Préval (údajně trpí rakovinou varlat) bude snažit zachovat si vliv v příští vládě.  K tomu mu může napomoci i příští možný prezident Alexi a také jeho žena, která je ministryní kultury. 
Sestavení nové budoucí vlády s novým prezidentem však není řešení tak kritické situace, která je dnes na Haiti a kterou si nikdo nepřizná. Úroveň kampaně je typická. Politici se napadají a každý hledá jakékoliv, byť neověřené negativní informace a skutečnosti (v původním textu „svinstva“), jenom aby mohl soupeře pošpinit. Jedna z posledních mediálních caus: „Ministr sportu je pedofil, údajně mu prokázali, že znásilňoval mladé chlapce“. Nedochází k žádným rozumným dohodám mezi politiky a jejich stranami a jejich sympatizanty a ani do budoucnosti nelze s něčím podobným bohužel počítat.

Bezpečnostní situace na Haiti a hlavním městě v Port-au-Prince


Bezpečnostní situace se velmi zhoršuje, lze zaznamenat a je zadokumentován obrovský nárůst kriminality všeho druhu, hlavně v hlavním městě Port au Prince, ale ani ostatní části země nejsou pozadu. (Odtud však nemáme podrobnější informace.) Tento nárůst byl obecně očekáván ihned po zemětřesení, v plné síle však přichází až nyní. Od začátku tohoto měsíce bylo zaznamenáno vice jako 20 únosu a to ne ledajakých. Například byl unesen Filipínský konzul (propuštěn za 13.000 dolarů). Došlo k násilnému vniknutí do domu Švýcarského konsula, který byl zabit, služka a její dcera znásilněny, manželka konzula (švýcarské národnosti) byla unesena a po několika dnech propuštěna (vykoupena za 16 000 dolarů). Mělo dojít i o pokus o únos slovenských lékařů, který se nezdařil. Zajímavé je, že tato událost se měla stát přímo naproti stanice „modrých přileb“. Tyto informace sice nejsou utajovány, ale také nejsou nikde publikovány.

Klid není ani mimo hlavní město, právě naopak. V pátek, nedaleko od naší nemocnice v Jacmelu policista zatýkal podezřelou osobu, při nasazování pout podezřelý vytáhl zbraň a policistu postřelil. Zen zareagoval a svou služební zbrani ho zastřelil. V tu chvíli přiběhli lidé z vesnice, usekli policistovi ruku, hodili na něho pneumatiku, polili hořlavinou a upálili ho. Tady je třeba podotknou, že toto se muže stát každému, stačí zavinit nebo být jako cizinec jen účastníkem dopravní nehody a člověk riskuje strašlivou smrt upálením! Drogový obchod pokračuje ve velkém a krom hlavního města především na jihu země v oblasti Jacmelu.  Obchod se zbraněmi je také na vzestupu, i když při násilných akcích, vraždách a loupežných přepadeních se nejčastěji používají tradiční mačety, kameny a nože. (pro doplnění info např. na stránkách internetového politologického časopisu e-Polis

Humanitární organizace a tábory

Humanitární organizace si neví rady s narůstající kriminalitou v táborech, Tato skutečnost se obecně  tají a vůbec nezveřejňuje, z táborů se stávají gheta a formují se v nich gangy a  malé kriminální skupiny. Obrovsky a alarmující je nárůst znásilňováni malých dětí  - dětmi. Právě v táborech - 12 letí kluci znásilňují 3-leté holčičky!
Také dochází k častějším nálezům mrtvol na ulicích. Situaci ještě umocňuje špatné počasí. Humanitárním organizacím se velice těžko pracuje a výsledky nejsou takové, jaké očekávali po 9 měsících od zemětřesení. Jsou i organizace, které opouští své projekty i za cenu ekonomických ztrát. Velice těžko se vyjednává s místní vládou, která za dva měsíce prakticky končí a každý se snaží si ukořistit ještě nějaké finanční zdroje či výhody do budoucna. Samotný Bill Clinton, jehož nadace je jedním z největších donátorů Haiti po zemětřesení, je velmi nespokojen se situaci na Haiti, zejména s vyjednáváním s vládou.

Osobni bezpečnost

Vykrádáni aut se děje především v noci v oblasti Petion Vile (zóna s restauracemi a nočními podniky). Vážné nebezpečí smrti tady stále hrozí a to nejen v souvislosti s násilným trestným činem, ale při dopravní nehodě. To je při stavu zdejších komunikací, způsobu jízdy většiny lidí za volantem, stavu vozidel, práce policie a v neposlední míře absence fungující záchranné služby a úrovně lékařské péče, hrozba číslo jedna.
Riziko únosu, okradení, přepadení se neustále zvyšuje, lidé podceňují varování a mnohdy se k nim nedostanou ani potřebné a čerstvé informace. Už to, že v hlavním městě Port au Prince jsou zóny, které jsou zcela v rukou gangů a nedoporučuje se do nich chodit ani ve dne, mluví za vše.  

Obyvatelstvo a jeho nálada

Nervózní, nespokojené a za viníky považuje cizince, mezinárodní organizace, včetně humanitárních, které podle jejich názoru nedělají vše, co je v jejich silách. To, že je na vině jejich vláda částečně připouští, ale vlastní zapojení do pomoci a obnovy považují z velké většiny za nepatřičné a zbytečné. Haiti je podle názoru bezpečnostních důstojníků, zpracovávajících podklady k této zprávě časovaná bomba a logicky patři k nejnebezpečnějším krajinám.

Počasí a zemětřesení

25 září 2010, postihlo Haiti a Port au Prince silný vítr, při teto vichřici zahynulo nejméně 6 lidi v Port au Prince a neupřesněný počet zraněných. K haldám ruin teď přibyli haldy popadaných stromů, sloupu apod. O situaci v českým mediích take informoval server aktulane.cz
Naše nemocnice v Jacmelu přestála tuto vichřici bez jakéhokoliv poškození.

připravil Jaromír Dolanský

V článku bylo čerpáno z reportu zpracovaného bezpečnostní sekcí pro UN a od našich spolupracovníků.

Převzato pro Praga-Haiti: http://handforhelp.cz/cs/help-haiti-zpravy.html