Port-au-Prince - Půl roku po ničivém zemětřesení na Haiti, které si vyžádalo čtvrt milionu lidských životů a napáchalo škody za mnoho miliard dolarů, se Mezinárodní měnový fond (MMF) rozhodl odpustit ostrovu jeho dluh.
Dvě stě šedesát osm milionů dolarů, které Haiti MMF dlužilo, je ostatně jen zlomkem z 9,9 miliard dolarů, jež země po zemětřesení dostala přislíbeny na březnové dárcovské konferenci v New Yorku. Více než pět miliard dolarů z této částky je splatných v příštích osmnácti měsících.

Bývalý americký prezident Bill Clinton, který je místopředsedou komise pro rekonstrukci Haiti, si ale nedávno stěžoval, že peníze do fondu vytvořeného za tímto účelem přicházejí příliš pomalu a brzdí obnovu ostrova.

Tu ale zpomaluje také vleklá korupce, která je jedním z velkých problémů Haiti. Odpůrci prezidenta Reného Prévala proto na čtvrtek svolali generální stávku. Chtějí si tak vynutit posunutí termínu konání prezidentských voleb naplánovaných na 28. listopadu a ustavení nové volební komise, protože ta stávající je podle jejich názoru zkorumpovaná.

Zároveň s odpuštěním dluhu se MMF rozhodl poskytnout ostrovu další půjčku ve výši šedesáti milionů dolarů, zatím s nulovým úrokem.

Celý článek: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=673378.