Čtyři měsíce po zemětřesení z Haiti odcházejí jak humanitární organizace, tak američtí vojáci, kteří tam dohlíželi na bezpečnost. Poslední americký voják má odejít z Haiti do týdne. Přitom v zemi stále zůstávají statisíce lidí bez střechy nad hlavou.
Lidé žijí v provizorních táborech, kde bují kriminalita. Život jim navíc ztrpčuje období dešťů. Haiťané mají strach, že na ně svět brzo zapomene.

První vlna solidarity světa s Haiťany, která vyvrcholila při newyorském koncertu Pomozte Haiti se Stevie Wonderem či Brucem Springsteenem pomalu opadá. Haiti opustily humanitární organizace, které se soustředí na prvotní pomoc při katastrofách, a zůstávají ty, které umí i tu dlouhodobou.

To znamená opravit, znovu vybudovat infrastrukturu, postavit školy, nemocnice. A to není práce na týdny, ale roky. Uvědomuje si to například organizace Člověk v tísni a její ředitel Šimon Pánek.

„Kdybychom třeba teď na Haiti končili, ve chvíli, kdy jsou tam vybudovány uprchlické tábory, tak co by tam bylo, kdyby všechny organizace skončily? Okamžitá stabilizační fáze je samozřejmě strašně důležitá, ale je to třeba jenom dvacet, třicet procent. Mají-li lidé na Haiti se z toho dostat, tak potřebují dvou až tříletou fázi obnovy,“ řekl Pánek.

Člověk v tísni zůstane na Haiti ještě dva až tři roky. Se stejnou dobou na první vlnu obnovy počítá také OSN, která na dárcovské konferenci v New Yorku vybrala pro tyto účely pět miliard dolarů.

Na dlouhodobou obnovu pak má Haiti přislíbeno po dárcovské konferenci dalších téměř deset miliard dolarů. I pokud se vyberou všechny slíbené peníze, je jisté, že celková obnova Haiti bude zdlouhavá.

Jisté je, že bez pomoci světa se obnova Haiti nepodaří. Hlavní díl pomoci nebude jen na OSN a humanitárních organizacích, ale také na americké vládě, která se na ostrově Hispaniola od zemětřesení angažuje.

USA tam mají vojáky. Ti se ale mají do příštího týdne stáhnout a panují obavy, jak to bude na Haiti s bezpečností. Jako o velké neznámé o tom mluví i Martin Bandžák ze společnosti Magna, která nyní připravuje program pomoci HIV pozitivním Haiťanům.

„Bezpečnost bude problematická. Bude potřeba to logisticky zajistit a domlouvat se s organizacemi, která tam budou působit dlouhodoběji,“ řekl Bandžák.

Celý článek: http://www.rozhlas.cz/zpravy/amerika/_zprava/738171.