Karibský ostrov rozkývalo v úterý zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy stupnice. Podle odborníků Haiti zasáhly nejsilnější otřesy, které kdy na malý stát zaznamenal. Metropole Port-au-Port byla z velké části zničena. Ve městě popadaly domy, včetně domu prezidenta. Podle agentury na místě zahynuly desítky až stovky lidí. Svědci, na něž se odvolávají agentury, uvádějí, že bylo zničeno centrum hlavního města. Řada budov se zřítila, bylo zpřetrháno elektrické vedení, nefungují telefonické linky.

Vážně poškozena byla i rezidence prezidenta v dvoumilionové metropoli Port-au-Port. Podle haitského velvyslance v USA, který situaci označil za katastrofu velkých rozměrů, je ale prezident René Préval v pořádku.

Zčásti byla poškozena i budova, v níž je zastoupení OSN. Podle jednoho místního zaměstnance OSN, kterého cituje agentura AFP, jsou pod jeho troskami lidé, mrtví i zranění. Poškození budovy potvrdil i mluvčí OSN v New Yorku a uvedl, že se pohřešuje značná část personálu na Haiti.

Krátce po prvních otřesech v úterý ve 22:53 našeho času bylo zaznamenáno několik následných silných otřesů o síle až 5,9 stupňů Richterovy škály. Úřady vydaly varování před vlnami cunami nejen na Haiti, ale i pro pobřeží Kuby, Baham a Dominikánské republiky. Varování bylo posléze odvoláno.

Oficiální zprávy o škodách nejsou, s ostrovem není spojení

Vzhledem k tomu, že je přerušeno spojení s ostrovem, nejsou oficiální zprávy o škodách, mrtvých nebo zraněných. Zpravodaj agentury Reuters viděl desítky mrtvých a zraněných pod troskami budov, které zablokovaly ulice města.

"Všechno se začalo třást, lidé křičeli, domy se začaly hroutit, je to naprostý chaos," řekl. "Viděl jsem lidi pod troskami a byli to mrtví lidé," řekl.

"Mrtví se budou počítat na stovky, až je bude možné spočítat," řekl lékař, který sám zraněn.

Po otřesech město zakryla obrovská clona prachu a kouře, který stoupal z ruin. Obyvatelé v panice vybíhali do ulic a snažili se vyhrabat lidi z pod trosek, hledali svoje příbuzné. Zpravodaj agentury AP viděl zřícenou nemocnici na předměstí metropole Petionville, kde žije také hodně diplomatů a bohatých Haiťanů.

Haitský velvyslanec v USA označil zemětřesení za velkou katastrofu a uvedl, že země bude potřebovat pomoc. Tu již nabídl americký prezident Barack Obama a několik dalších zemí, mezi nimi Francie a Venezuela. Pomoc mobilizuje i OSN.

Centrum otřesů bylo identifikováno v haitském vnitrozemí, asi dvacet kilometrů od hlavního města Port-au-Prince, v hloubce asi deset kilometrů. Je to největší zemětřesení zaznamenané v oblasti, řekl analytik americké geologické služby (USGS) Dale Grant. Poslední velké otřesy v roce 1984 dosáhly 6,7 stupně Richterovy škály. Takové silné otřesy přinášejí potenciálně obrovské škody. "Myslím, že budou velké škody a oběti," cituje jeho slova agentura AP.

Otřesy byly cítit i v Dominikánské republice, která má společnou hranici s Haiti. Někteří obyvatelé v metropoli Santo Domingu vybíhali v panice z otřásajících se domů na ulici.

Domy se otřásaly i ve východní části Kuby, ale velké škody nejsou zatím hlášeny. Kubánské úřady evakuovaly i část obyvatel z pobřeží. Otřesy cítili američtí vojáci na vojenské základně Guantánamo, ale základna poškozena nebyla.

Převzato z: http://zpravy.idnes.cz/haiti-zasahlo-silne-zemetreseni-metropole-je-z-velke-casti-znicena-1fc-/zahranicni.asp?c=A100113_065354_zahranicni_btw