Haiťané netrpělivě očekávají předběžné výsledky prezidentských voleb z 25. října, které zastiňují neméně důležité a souběžné volby do obou komor haitského parlamentu a obecních samospráv. Výsledky by měly být zveřejněny ve čtvrtek 5. listopadu.

Z celkem 54 kandidátů mohou na post prezidenta reálně pomýšlet čtyři osobnosti. Podle jejich vlastních prohlášení, všichni věří, že mají dostatečný počet hlasů, aby se stali prezidentem. Tedy buď vyhráli v prvním kole s většinovou podporou nebo získali o pětadvacet procent více hlasů než nejbližší konkurent.

Zřejmě největší šance má banánový velkopodnikatel Jovenel Moise z pravicové strany PHTK současného prezidenta Michela Martellyho. Dříve neznámý Moise předvedl poslední měsíc před volbami mohutný finiš s velkou podporou prezidenta. Jeho vítezství by svědčilo o tom, že lidé souhlasí s Martellyho současnou politikou. Politickými elitami je však Martelly kritizován za nehospodárnost a korupci.

Velkým konkurentem je Moise Jean-Charles, kritik prezidenta Martellyho a ideový následovník exprezidenta Jeana-Bertranda Aristida. Je považován za levicového kandidáta. Inklinuje k populismu a má na Haiti širokou podporu. Dříve byl členem levicové strany Fanmi Lavalas.

Srovnatelnou pozici má také Jude Celestin, který byl v posledních volbách obviněný z podvodu a jeho místo následně v druhém kole zaujal pozdější vítěz voleb 2010 Michel Martelly. Prezentuje se jako nezávislý kandidát. Dříve byl členem středolevé strany Unity exprezidenta René Prévala.

Pravděpodobně posledním skutečným kandidátem je lékařka Dr. Maryse Narcisse, kandidátka strany Fanmi Lavalas. Ta je známá jako aktivistka za lidská práva a obhájkyně demokratické správy věcí veřejných. Je blízkým spojencem exprezidenta Aristida a strávila dva roky v exilu v Miami po jeho svržení v roce 2004.

Na Haiti i v zahraničí převažuje shoda, že volby proběhly korektně. Obešly se také bez násilností. Obojí je možné považovat za posun směrem ke stabilitě a prosperitě Haiti.