O tom, že česká Miss Earth 2013 Monika Leová podpořila v rámci Multikulturního týdne v Pardubicích projekt Praga-Haiti jsme vás již informovali. Nově vám chceme zprostředkovat rozhovor s Monikou Leovou o Haiti, našich studních i vlastních humanitárních aktivit této krásky s česko-vietnamskými kořeny:


Moniko, jak hodnotíte dnešní zahájení Multikulturního týdne? 
 
Myslím, že se zahájení v latinsko-americkém rytmu vydařilo na jedničku. V sále byla velmi příjemná atmosféra a organizátoři mají být na co hrdí. Nejvíc mě v programu oslovilo vystoupení mexických tanečníku, protože k tanci mám velmi blízko.
 
Letos se v Pardubicích vybírá na studny na Haiti. Znala jste doposud nějaké bližší informace o této zemi? 
 
Je to smutné, ale když se řekne Haiti, vybaví se mi především přírodní katastrofy, které tam v posledních letech proběhly.
 
Sama máte kořeny v zahraničí, jak Češi v dnešní době berou cizince? Dokáží ocenit i jinou než pouze svoji vlastní kulturu? 
 
Myslím, že se to každým rokem lepší. Opravdu minimálně narážím na negativní ohlasy vůči cizincům. V každé zemi se samozřejmě vždy najdou tací, kteří jsou příliš hrdí a pohrdají jinými národy, ale u nás, v Česku, „zaplať Pánbůh“ skutečně převažuje tolerantnější část.
 
Změnil se vám nějak život díky úspěchu v soutěži Česká Miss?
 
Ta změna je především v tom, že se jako host můžu účastnit podobných akcí, jako bylo zahájení Multikulturního týdne. Dřív by mě ani nenapadlo, že mě budou někde chtít a že svou přítomností můžu nějak pomoci. Je to skvělé a těším se na další příležitosti. Jinak se můj život zásadně nezměnil, spíš je jen do určité míry ovlivněný, jelikož dělám pořád ty samé věci, které předtím. Škola, koníčky, přátelé, přítel, atd.
 
Jakou školu v současnosti studujete?
 
Studuji na Vysoké škole ekonomické v Praze obor Statistické metody v ekonomii. Zatím to zvládám nad svá očekávání. Zkoušky jdou jak po másle a příští semestr snad úspěšně ukončím bakaláře a budu dále pokračovat v inženýrském studiu.
 
Jsou na Vás nyní kladeny různé nároky. S kým spolupracuje v otázce oblečení nebo stylingu?
 
Nedávno jsme prošly školením se stylistkou, která nám poradila, jak kombinovat oblečení. Všechno se to musí zakládat na jednoduchosti, jelikož musíme na každé akci mít jiný outfit a výrazné kousky by se tak často brát nemohly. Účes je často domácí výroba, ale na prestižnější akce náš češe partnerský salon Frank Provost, kde se nám o vlasy celoročně starají. Oblečení si nejraději kupuju v obyčejných obchodech a slevám se rozhodně nevyhýbám – přece jen jsem studentka:-). Na luxus si nepotrpím a z levnějších „úlovků“ mám i daleko větší radost.  
 
A jak se připravujete na soutěž Miss Earth?
 
Připravuji se po jazykové stránce a sbírám zkušenosti na různých akcích. Dále si musím připravit videoprojekt, který bude mou vizitkou na soutěži. Letošním tématem soutěže Miss Earth je VODA, proto si nesmírně cením, že jsem mohla podpořit projekt Praga-Haiti. Mezi další povinnosti patří oslovení návrháře, který mi ušije šaty a kroj. Musím vymyslet národní dar a spoustu dalších drobností...
 
Některé miss se angažují v různých charitativních projektech. Máte i vy nějakou oblast nebo projekt, který podporujete?
 
Ráda bych se kromě ekologie zaměřila také na seniory, jelikož si myslím, že se na ně dost zapomíná. Toto téma mi je blízké také proto, že bydlím s prarodiči. Také mě dnes velice zaujal projekt Praga-Haiti. Rozhodně o něm ráda budu mluvit, kdekoliv to jen půjde a pokud mě znovu pozvete na nějakou akci, určitě se budu snažit přijet.
 
Děkujeme samozřejmě za pomoc s dnešní dražbou. Vy sama jste dokonce vydražila jeden obraz za 1000 Kč. Co s ním uděláte? 
 
Obraz se moc líbil příteli, takže mu vymyslel čestné místo v našem pokoji u něj doma.
 
Chtěla byste na závěr rozhovoru něco vzkázat příznivcům a podporovatelům projektu Praga-Haiti?
 
Obdivuju vás všechny, kteří na tomto projektu pracujete, a všem vám držím palce. Přeji vám rovněž širší podporu veřejnosti a také, aby každý, kdo může, pomohl tomuto dílu dle svých možností.