Nejen vrtání studní je obsahem činnosti našich vrtařů na Haiti. Přinášíme vám shrnutí událostí minulého víkendu, kdy se pracovníkům projektu Praga-Haiti povedlo přiložit ruku k dílu a dopomoci ke shledání členů jedné rodiny v Baie-de-Henne:
Odhadem pětadvacetiletá žena jménem Chris obtížně přijíždí na invalidním vozíku po rozbité písčité cestě. Doprovází ji její dvě děti – šestiletý Marvens a dva roky stará Christela. Marvens svého otce nikdy nepoznal. Byl to muž, který Marvensovu matku, mladou dívku upoutanou na vozík, znásilnil. Otec Christely zemřel při epidemii cholery před rokem a půl. Léky k němu dorazili pouze o několik dní později, než bylo potřeba, aby nemoc zastavily.
 
Život tisíců invalidů a jejich rodin na Haiti je tvrdý. Trvalé zaměstnání sehnat nemohou, v zemi neexistuje sociální systém, handicapovaní jsou tak odkázáni pouze na pomoc rodiny a přátel. Ti, kteří je nemají, končí úplné bídě. Přitom Chris se na invalidní vozík vůbec dostat nemusela.
 
Vyrůstala v chudé hliněné chýši s rákosovou střechou pouze se svojí matkou, svého otce nikdy neviděla. V dětství byla terčem posměchu, protože špatně chodila, v dospívání ochrnula úplně. Přitom pokud by v dětství obdržela potřebnou zdravotnickou péči, mohla se její vada zcela odstranit. Ve vesnici, kde Chris vyrůstala, však nebyl lékař a matka na zaplacení její léčby ve městě peníze neměla.
 
Když Chris dospěla, začala se živit především pomocnými pracemi lidem ve vesnici. Za umývání nádobí nebo praní prádla dostávala vždy trochu jídla pro sebe a svoje malé dítě. Pro její laskavou povahu si ji po čase vyhlédl jeden muž, který ji přijal i s malým chlapcem k sobě a snažil se jí pomoci. Po čase se mladému páru narodila holčička Christela. Avšak předloni na podzim otec rodiny zemřel na epidemii cholery a pro Chris začaly těžké časy. Zoufalá finanční situace ji nedovolovala uživit sebe a své dvě děti. Malá Christela nalezla dočasně útočiště u příbuzných zesnulého muže, Marvense však musela odložit do jedné rodiny ve vzdáleném městě, ten u nich žil jako pomocná síla v domě.
 
Po příchodu českých pracovníků z projektu Praga-Haiti na sever ostrova dostaly události v životě Chris nový spád. Češi se rozhodli zoufalé matce pomoci. Složili se pro ni i pro její malé děti na finanční podpoře v její těžké životní situaci. Zároveň začali pátrat po osudu dětí, aby je mohli vrátit matce. Marvens byl nalezen v městečku pět hodin cesty vzdáleném od svého domova, kde žil ve velmi tvrdých podmínkách. Za pomoci českých pracovníků se podařilo Marvense na konci února letošního roku z „novodobého otroctví“ vysvobodit a navrátit matce. Také malá Christela se mohla za pomoci vrtařů vrátit domů, ačkoliv se jí příbuzní dlouho bránili vydat.
 
Marvens pak má z příchodu českých vrtařů ještě další radost. Tak jako ostatní děti musel dříve chodit velmi dlouhou cestu, aby přinesl domů vodu – na pití, vaření, umývání nádobí, hygienu. Nádobu s vodou nosil na své hlavě horským terénem často při teplotě přesahující 35°C. Přinesená voda byla nadto kontaminovaná a stávala se zdrojem různých nákaz a nemocí. Dnes ve vesnici, ve které žije Chris, Marvens a Christela, funguje přesně rok studna s pitnou, kterou vyhloubili čeští pracovníci. Místní obyvatelé říkají, že je to nejchutnější voda, kterou ve svém životě pili. A Marvens je šťastný, protože se může více věnovat škole, hrám a pomoci svojí matce.
 
Tento článek je součástí speciální čtyřčlánkové přílohy Katolického týdeníku o projektu Praga-Haiti, která vyjde ve středu 7. března v čísle 10/2012. Příloha obsahuje rozhovor s P. Rodophem Balthazarem, reportáž ze současné mise na Haiti, zde uvedený článek o osudu Chris a jejích dětí a mnoho dalších zajímavých informací a fotografií.