Červen byl měsícem veřejných sbírek. Alespoň pro projekt Praga-Haiti. Více o uplynulém měsíci se můžete dočíst v aktuálním čísle Deníku projektu.
Sbírka Uherské Hradiště

V rámci projektu Praga-Haiti je naší aktuální prioritou zajistit potřebné finance pro vyslání další vrtařské mise na Haiti. Z tohoto důvodu jsme v červnu uskutečnili dvě veřejné sbírky. První z nich se konala v Uherském Hradišti a vybralo se při ní Kč. Díky tomuto příspěvku se podařilo zcela zaplatit poslední výdaje týkající se první mise vrtařů, která skončila letos na začátku dubna. V Uherském Hradišti jsme tedy začali spořit na novou cestu vrtařů na Haiti.

Sbírka Ostrava 

Dne 20. července začala druhá sbírka, tentokrát v ulicích Ostravy. Zde se projevil nedostatek dobrovolníků a také složitá komunikace s úřady. Proto jsme zvládli vybrat pouze několik tisíc korun. Do Ostravy se však plánujeme vrátit v polovině července. Od 18. července bude naše Pragovka stát na Masarykově náměstí. Přijďte nás podpořit, nejvíce budeme vděční za čas dobrovolníků, kteří nám pomohou s vybírání. Více informací naleznete na našich stránkách, nebo na adrese: putovnisbirka(zavináč)fidcon.cz.

Výstavní panely a nové letáky

Novinkou, se kterou v měsíci červnu přicházíme, jsou výstavní panely. Tyto 4 panely představují historii i současný stav naší pomoci na Haiti. Panely o rozměrech 200 x 85 cm jsme nechali sponzorsky vyrobit pro podporu putovních sbírek, aby se lidé mohli o nás dočíst komplexní informace, které jsou navíc doprovázené mnoha zajímavými fotografiemi přímo z Haiti. Současně máme sponzorsky vytištěné nové informační letáky, které budou u výstav k dispozici.

Budeme také umísťovat panely na nejrůznější veřejná místa, kde se o nás lidé mohou více dozvědět. Jedná se o magistráty, krajské úřady, školy, nemocnice, pošty, čekárny lékařských zařízení, obchodní domy apod. Zahajujeme na Magistrátu Ostravy a Krajském úřadu Zlínského kraje. Nyní domlouváme výstavu v prostorách Magistrátu Plzně, Prahy a v Senátu ČR. Uvítáme tipy na instituce, ve kterých bychom tyto panely mohli umístit.
 
Choleru na Haiti zavlekli nepálští vojáci

Na Haiti nebyla během posledního měsíce zaznamenaná nějaké vážnější situace. V médiích proběhla jediná vážnější zmínka v souvislosti s loňskou epidemií cholery. Téměř jistě ji na Haiti zavlekli nepálští vojáci účastnící se mírové mise OSN na Haiti. Touto vysoce infekční chorobou postihující trávicí soustavu se nakazilo dle odhadů více než 360 000 Haiťanů, 5 500 obyvatel ostrova kvůli této nemoci zemřelo. 

OSN se však zdržela obvinění kohokoliv ze zavinění epidemie. Epidemii přisoudila "souběhu okolností" včetně nedostatečné sanitární infrastruktury na Haiti a závislosti obyvatel na říčním systému. (Celá zpráva o výsledcích šetření výskytu cholery na Haiti  .)

Dobré ráno

Na konci června byli naši vrtaři, Vlastimil Petrůj a Jiří Kučera, hosty ranní pořadu České televize, Dobré ráno. V několika vstupech v něm představili divákům ostrov Haiti, podmínky, jaké na něm panují a hlavně pomoc, kterou na ostrov přivážíme. Odkazy na krátké vstupy našich pracovníků můžete nalézt na našich webových stránkách.