Přinášíme vám v aktuální číslo Deníku projektu, který představuje souhrn těch nejdůležitějších informací ohledně projektu Praga-Haiti, které se udály během posledního měsíce.
Situace na Haiti 

V posledních týdnech se situace na Haiti opět mírně zhoršila. Po nástupu nového prezidenta, Michela Martellyho se politická situace v zemi stabilizuje, nicméně prezident teprve tvoří svůj pracovní tým, takže žádné zásadní změny nejsou v dohledné době očekávány. 

Během května se však zhoršila situace týkající se cholery. Ta na ostrově nebyla vymýcena, pouze se podařilo hromadné šíření nemoci zastavit. V minulých týdnech však prudce stoupl počet nakažených  touto nemocí zvláště v regionech na jihu Haiti. Ve městě Carrefour například evidovali přes 300 nakažených za den. Nemocnice ale také úřady jsou v pohotovosti a snaží se, aby se nákaza nerozšířila dále, zejména pak do chudinských čtvrtí v hlavním městě.

Bleskové záplavy

Další skutečnost, která Haiťanům v posledních dnech značně komplikuje život jsou bleskové záplavy, které postihly hlavní město a západní část ostrova. Tyto záplavy byly způsobeny tropickými přívalovými dešti, které se v pondělí 6. června přehnaly přes Haiti. V některých městech během noci napadlo 70 – 120 milimetrů srážek. Kvůli tomu se některé toky rozvodnily, mnoho lidí přišlo o své příbytky a několik desítek lidí také při záplavách zahynulo. Nejčastější kvůli tomu, že voda zničila dům, který následně zavalil své obyvatele. Meteorologové naštěstí předpovídají, že by se již od následujícího víkendu na Haiti mělo vrátit slunečné počasí.

Cíl – sehnat peníze

V současné době máme všechny naše vrtaře v České republice. Naším cílem je v nejbližších měsících vyslat na Haiti další misi, která by pokračovala ve vrtání studní v dalších vesnicích na severu země. Problémem však stále je financování této vrtařské mise, která je značně nákladná. Sháníme tedy usilovně sponzory i drobné dárce, kteří nám jsou ochotní přispět jak finančně, tak zprostředkováním různých služeb pro náš projekt. (Firma Typos nám například nabídla vytištění 20 000 letáků o projektu zdarma.)

Věříme, že se nám peníze podaří sehnat brzy, abychom mohli pokračovat v rozdělané práci, kterou na Haiti máme. I vzhledem k tomu, že se ještě nepodařilo epidemii cholery dostat plně pod kontrolu, jsou studny s pitnou vodou zásadní věcí, kterou můžeme pro obyvatele Haiti udělat. 

Granty

Během května jsme proto oslovili několik zahraničních finančních či humanitárních institucí s prosbou o příspěvek či zprostředkování kontaktů na možné sponzory. Kontaktovali jsme americkou a francouzskou ambasádu v ČR, pobočku Světové banky, Americkou rozvojovou banku, či kabinet OSN se zaměřením na Haiti. 

Některé instituce nám odpověděly, že nemají zájem náš projekt podpořit, jiné nás zahrnuly do grantového řízení, od dalších odpověď zatím nepřišla. Každopádně se povedl alespoň malý úspěch. Zlínský kraj schválil dotaci  ve výši 20 000 Kč na podporu studní na Haiti. Je to pouze nepatrná částka pokrývající náklady jedné mise, přesto však se jedná o cenný příspěvek.

Veřejné sbírky – Uherské Hradiště, Ostrava

Právě kvůli potřebě pokrytí nákladů na vyslání vrtařů na Haiti proběhnou během června dvě veřejné sbírky s naší Pragovkou. Od čtvrtka 9. června sbírku hostí Uherské Hradiště, od 20. června pak Pragovka přejede do Ostravy, kde by měla zůstat až do začátku července. Právě pro veřejnou sbírku v Ostravě naléhavě sháníme dobrovolníky, kteří by nám byli ochotní pomoci s poskytováním informací o projektu a vybíráním příspěvků. Pokud byste chtěli pomoci, nebo znali kontakt na nějaké dobrovolníky, budeme rádi, když se nám ozvete na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Výstavy o projektu

V rámci veřejných sbírek jsme také nově uvedli do provozu výstavní panely, které obsahují fotografie z Haiti a informace o našem projektu. Tyto panely budou vystaveny ve veřejně přístupných místech (nyní například na magistrátu města Ostrava), a budou doprovázet sbírky v jednotlivých městech. Do budoucna bychom pak rádi rozšířili tyto panely i do dalších měst České republiky na různá veřejně přístupná místa. Ať již v halách nejrůznějších úřadů, nebo také v ordinacích či jiných místech. Budeme rádi, když nám napíšete své nápady ohledně místa, kde bychom výstavní panely mohli nainstalovat i ve vašem městě!