Deset vybraných podniků v Olomouci se v červenci zapojilo do akce "Na zdraví Haiti". V horkých letních dnech si mohli hosté  restaurací a kaváren v Hanácké metropoli přiťuknout kohoutkovou vodou a přispět libovolnou částkou na podporu projektů přímé humanitární péče Arcidiecézní charity Olomouc na Haiti. Dohromady se vybralo zhruba 12 000 Kč a částka ještě není konečná. 

OlomoucAkce "Na zdraví Haiti" tak názorně poukázala na vážný problém rozvoje této chudé Karibské země - zoufalý nedostatek pitné vody. Za získané peníze zajistí humanitární pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc zpřístupnění lékařské péče lidem a hlavně i dětem v haitské vesničce Baie de Henne. "Lidé, kteří tam žijí, jsou velmi chudí a nemají peníze na vyšetření, dokonce ani na cestu k lékaři, který působí až v hlavním městě. Stává se tak, že umírají na banální nemoci. Nejvíce ohrožené jsou děti. Kvůli nedostatku lékařské péče totiž na Haiti umírá každé čtrnácté dítě, které ještě nedosáhlo věku pěti let. Proto chceme domluvit lékaře, který by do Baie de Henne dojížděl tak jednou za dva měsíce. Tím se nám podaří zachránit mnohé lidské životy," uvedla humanitární pracovnice Kristýna Lungová, která dlouhodobě spolupracuje i s projektem Praga-Haiti.

Tu překvapilo, že kromě kaváren a restaurací se nápad spontánně dostal i k dalším lidem. Olomoucká chartia plánuje příští rok rozšíření akce do celého Olomouckého kraje a červencové "Na zdraví Haiti" se tak stane na Hané tradicí.