Haiti hlásí přes šest tisíc potvrzených případů nákazy virem covid-19 a přes sto úmrtí. Za poslední týden je to 600 nových případů. Mnohem horší je situace v podobně lidnaté Dominikánské republice, kde byla nákaza zjištěna u více než 60 000 osob a nejméně tisíc nakažených nemoci podlehlo.
Pravděpodobně díky karanténním opatřením je již několik měsíců relativní klid na ulicích. Od poslední vlny násilných nepokojů uplynulo více než půl roku. Situace v hlavním městě se však tradičně může velmi rychle změnit.

Praga Haiti 4Země se během letošního roku již po několikáté dostala do situace, kdy nejsou dostupné pohonné hmoty. To v jen slabě a lokálně elektrifikované zemi způsobuje vážné problémy. Telekomunikační společnosti, prodejci zásob pitné vody, ledu a továrny dočasně přestávají fungovat, protože nemají naftu na provozování generátorů.

Komplikovaná je nadále i dostupnost základních potravin, na které se podílí také dlouhodobě oslabující kurz haitského gourdu, který snižuje životní úroveň.

Naše mise omezeně funguje díky místnímu týmu. Z téměř 30 studní je v současné době mimo provoz asi pět zdrojů. Částečně díky komplikovaným závadám vyžadujícím nasazení těžké techniky, částečně díky poklesu hladiny spodní vody, způsobenému dlouhotrvajícím suchem. Ostatní studny jsou v provozu.

Další mise Praga-Haiti je plánována na začátek října.