Již měsíc a půl pracuje v rámci naší mise na Haiti Kristýna Lungová, která provádí výzkum vody z našich studní a zpracovává studii o vodních zdrojích na severozápadě Haiti. Kromě chemického a základního biologického rozboru dělá také rozhovory s místními obyvateli o zdrojích vody a potřebě nových studní. Více informací o své práci nám poslala v krátké zprávě z Karibiku:


Kristýna Lungová: V posledních dnech jsem se intenzivně věnovala výzkumu vody. Svoji pozornost jsem věnovala zvláště studni Martině, kterou jsem si pro provedení výzkumu vybrala. Tato studna se nachází na fotbalovém hřišti v těsné blízkosti centra Bombardopolis, poblíž místního trhu. První den jsem jen seděla u studny a počítala, kolik lidí tuto studnu denně navštíví. A byla jsem opravdu překvapená – během jednoho dne ke studni přišlo téměř 400 lidí. A byli to lidé, kteří čerpali vodu pro celé rodiny. Byl to pro mě hezký výsledek a pro nás jako tým také velké povzbuzení, neboť je vidět, že společně s vaší podporou z Česka můžeme pomáhat k pitné vodě skutečně velkému množství lidí! Další dny jsem se ptala lidí na nejrůznější otázky a taky jsme se zašli podívat na původní vodní zdroje, které byly vzdáleny více jak 2 hodiny chůze. Vždy jsme se shodli, že bychom tak daleko nechtěli denně chodit pro vodu.
 
Dárky pro předškolní děti i peníze pro Lidi v nouzi
 
Ve čtvrtek odpoledne jsme pak odjeli do Baie-de-Henne. Navštívili jsme školu, kde jsme předali do předškolní třídy hračky, které jsme přivezli z Česka a taky jsme u školy opravili studnu, u které bylo rozbité šlapadlo. Celé odpoledne jsme pak věnovali návštěvě lidí zařazených do projektu Lidé v nouzi, se kterými jsme strávili nějaký čas a hlavně jsme jim předali peníze, které se v Česku vybraly. Lidé byli moc rádi za návštěvu a za čas, který jsme s nimi strávili. Všem lidem v ČR, kteří osud Haiti není lhostejný, ze srdce děkují a budou se za vás všechny i za celý projekt modlit. Z Baie-de-Henne vždycky odjíždíme s velmi hezkým pocitem, neboť se nám vždy dostane vřelého přijetí. Dnes se již chystáme na dlouhou cestu na sever do Port-de-Paix, kde bychom měli zasednout společně ke kulatému stolu a přichystat další projekt ve spolupráci s charitou Port-de-Paix a MINUSTAH.