Sbírka míčů a dalších hraček pro děti na severozápadě Haiti je v plném proudu. Ve svých zpravodajských vstupech o ní informovalo Radio Proglas, které o sbírce "200 míčů pro Haiti" vydalo i hezký článek na svých webových stránkách:


Sbírku 200 míčů pro Haiti je možné podpořit darováním míčů, pastelek nebo omalovánek. Sběr věcí se uskuteční každý čtvrtek a pondělí vždy od 17 hodin ve Studentském centru v Brně na ulici Kozí, dále v neděli mezi devátou a desátou hodinou v kostele svatých Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích. Hračky vybírají také ve farnosti Blatnice pod svatým Antonínkem na Hodonínsku. Na všech místech potrvá akce až do 11. června. 

„Hodně lidí se nás ptá, jakým způsobem budeme hračky rozdávat. Rozhodli jsme se, že s vybranými hračkami podpoříme vždy nějakou instituci, která se o děti stará. Typicky školy, farnosti nebo různé misijní řády, které v regionu působí. Vrtaři totiž loni udělali takovou zkušenost, že dovezli s sebou několik plyšáků. Ale když máte pět plyšáků a před sebou sedmdesát dětí, jak chcete rozhodnout spravedlivě, komu je dát a nedát? A když se dá taková hračka jednomu dítěti, okamžitě vzniká nerovnost a soupeření mezi dětmi,“ sdělil Proglasu organizátor akce, mluvčí projektu Praga-Haiti a spolupracovník redakce Vojtěch Jurásek. Podle něj tak pracovníci dají například deset míčů nebo tři sady pastelek jedné škole, aby z pomoci měli užitek všichni.

„V České republice si každé dítě hraje, má bezpočet hraček. Když se podíváme na dětské hřiště, tak se zdá, že někdy ty děti mají těch hraček až moc. Naši pracovníci, když jezdí po severozápadním Haiti, tak jsou opravdu konfrontováni s realitou, že tamní děti nemají hračky. Často si hrají s prázdnou pneumatikou nebo s něčím, co někde najdou,“ popsal situaci v zemi Jurásek.

V červnu poputuje na Haiti kontejner s nákladem pro vrtaře. Organizátoři pomoci v něm vyčlení místo pro hračky určené tamním dětem. „Víme totiž, že osud Haiti závisí na osudu příští generace. Naši vrtaři také říkají, že když se někde objeví míč, tak se vždycky seběhne kupa kluků a kopou, kopou, dokud se ten míč nerozbije nebo se neztratí,“ doplnil Jurásek.

Haiti patří podle většiny aktuálních statistik mezi 10 nejchudších zemí světa. Právě na rozvoj severozápadní části této země se specializuje český rozvojový projekt Praga-Haiti zaměřující se především na vrtání studní. Projekt Sbírka 200 míčů pro Haiti je tak další formou pomoci zmíněné zemi.