Mezinárodní nevládní skupina Human Right Watch uskutečnila během září rozsáhlý průzkum hygienických podmínek na haitských školách. Výsledky studie jsou velmi alarmující – zhruba 75 procent haitských škol má vážné problémy se zajištěním pitné vody a téměř dvě třetiny škol nemá ve svém areálu záchody, ani další základní hygienická zařízení.
Podle Amandy Klasingové, která se výzkumu Human Right Watch na Haiti zúčastnila, navštěvuje naprostá většina dětí v této chudé karibské zemi školy ve špatných hygienických podmínkách, které zvyšují riziko nákazy některou z infekčních chorob. Na zoufalou situaci, jež značně ztěžuje vzdělávání, dlouhodobě upozorňují učitelé, studenti i vládní orgány, avšak vláda nemá dostatek financí na zajištění byť jen základních hygienických potřeb.
 
Velmi špatnou situaci potvrzují i pracovníci projektu Praga-Haiti
 
„Hygienická situace ve školách na Haiti je skutečně velmi špatná,“ potvrdila zjištění studie Human Right Watch pracovnice projektu Praga-Haiti Kristýna Lungová, která se v uplynulém roce zúčastnila dvou misí na Haiti. Podle ní je zřejmě nejsložitější situace na severozápadě Haiti, v oblasti, kde pracovníci projektu Praga-Haiti již několik let vrtají studny s pitnou vodou. „Jižní část Haiti, zejména okolí hlavního města, je více rozvinutá než zaostalý severozápad, kde takřka v žádné škole není studna, natož vodovod s čerstvou vodou. Ve většině školních areálů je sice velká nádrž na zachycení dešťové vody, kterou pak školáci pijí. Díky tropickým teplotám je ale voda často velmi nekvalitní nebo úplně závadná, což jen zvyšuje nebezpečí nákazy střevními chorobami,“ dodala Lungová.
 
Školy jako střediska nákazy cholery
 
Podle Human Right Watch je zlepšení hygienických podmínek a přístupu k pitné vodě jedním z klíčových bodů rozvoje haitského školství i celého státu. Změny by pomohly i v boji proti infekčním chorobám, mezi něž patří i cholera, s níž se Haiti stále potýká. Epidemie cholery, která na Haiti vypukla na konci roku 2010, si podle oficiálních údajů Panamerické zdravotnické organizace si vyžádala 8500 obětí, přičemž nemocí se nakazilo takřka tři čtvrtě milionu Haiťanů. Podle Klasingové cholera nejvíce zasáhla právě věkovou skupinu dětí a školní mládeže 5 – 19 let, což podle ní souvisí s nedostatečnými hygienickými podmínkami na školách, které se tak často stávají středisky nákazy.
 
 
Zdroj: