V úterý 13. ledna byl rozpuštěn Parlament Haiti. Prezident Michel Martelly nyní vládne na základě ústavního dekretu a jeho mandát vyprší až v roce 2016. Přečtěte si stručnou analýzu současných dramatických událostí na Haiti:

Politická krize si vyžádala výměnu premiéra Lamotha
 
Haiti aktuálně prochází vážnou politickou a sociální krizí. Již několik měsíců probíhají v ulicích Port-au-Prince, ale i dalších měst demonstrace organizované opozicí. Některé z nich měly násilný charakter. Oficiálně jedna osoba zahynula, mnoho lidí bylo zraněných. V důsledku těchto protestů 14. 12. 2014 z pozice premiéra Haiti odstoupil Laurent Lamothe, který byl blízkým spojencem prezidenta Martellyho. Tento krok měl být zřejmě vstřícným gestem směřovaným opozici. Od 25. 12. je novým premiérem Paul Evans, člen umírněné opozice a bývalý starosta hlavního města Port-au-Prince. Zatím ale nemá jasnou podporu parlamentu a bude pro něj dost obtížné sestavit novou vládu.
 
Parlmanet rozpuštěn, předčasné volby v nedohlednu
 
Jádrem celého problému je spor o ústavní reformu upravující volební zákon, který už třetí rok blokuje nové parlamentní i komunální volby. Bez schválení volebního zákona, se kterým opozice nesouhlasí, se nové volby nemohou konat. Vládní i opoziční politici měli čas do 12. ledna 2015, aby našli nějaké východisko. Přesto, že proběhlo několik jednání a na poslední chvíli byla sepsána dohoda mezi prezidentem Martellym a většinou opozičních stran, progresívního řešení nebylo dosaženo. Na kompromisu se odmítla podílet klíčová levicová opoziční strana Fanmi Lavalas.
 
V důsledku uplynutí zákonné lhůty prezident Martelly v polovině ledna oficiálně rozpustil Parlament Haiti. Ten se skládá z 99 poslanců dolní komory a 30 senátorů horní komory. V dolní i horní komoře Parlamentu Haiti bylo před rozpuštěním zastoupeno osmnáct politických stran a hnutí.
 
V situaci je těžké se orientovat. Obě strany se vzájemně obviňují ze zavinění krize a blokování voleb. Opozice obviňuje prezidenta Martellyho z korupce a pokusu o znovunastolení diktatury. Vláda obviňuje opozici, která ovládá parlament, že nechce přijmout úpravu volebního zákona. 
 
Haiti reálně hrozí úpadek do politického chaosu. Protesty proti Martellymu jsou stále násilnější. „Neudrží se u moci, nezastavíme se, dokud neodejde“, řekl opoziční aktivista Andrew Michel. Nicméně, OSN a mezinárodní dárci v čele s USA, vyjádřili podporu prezidentu Martellymu.
 
Martelly vyhrál prezidentské volby, v parlamentu a senátu však měl minimální vliv
 
Po ničivém zemětřesení v roce 2010 byly na Haiti investovány miliardy dolarů do obnovy infrastruktury, sociálních projektů, ale také do podnikatelských aktivit (např. cestovního ruchu). Výrazně se zlepšila bezpečnostní situace a přes obrovské přetrvávající problémy tato země prodělala znatelný posun. Velkou pozornost Haiti věnují OSN a státy, které do země investovaly své prostředky (USA, Brazílie, Venezuela, Švýcarsko, EU, a další). Situaci sledují také média. To zvyšuje šance Haiti na další zlepšení situace. Michele Joseph Martelly vyhrál haitské všeobecné volby v roce 2011 za stranu Repons Peyizan (Farmers 'Response Party). 
 
Původním povoláním populární zpěvák Martelly se v prvním kole umístil až na třetím místě za šéfkou národních demokratů Mirlande Manigat a lídrem strany Inite (Jednota) Jude Celestinem. Celestin však byl pod tlakem USA nucen odstoupit kvůli údajnému podvodu. Martelly následně postoupil do druhého kola prezidentské volby a s převahou porazil Mirlande Manigat. Pozice prezidenta Haiti se ujal 14. května 2011. Jeho strana však měla v Poslanecké sněmovně pouze tři zástupce, v Senátu žádného.
 
Zpracováno s využitím zahraničních zdrojů (Carribean Journal, Haiti-live, BBC, USnews, Haitilibre, Reuters, Miami Herald).