Na bývalého prezidenta Haiti Jeana-Bertranda Aristidea, který se v roce 2011 vrátil po sedmiletém exilu na Haiti, bylo v první polovině září uvaleno domácí vězení. Aristide je vyšetřován z několika trestných činů z doby své vlády a domácí vězení má zajistit to, aby neovlivňoval vyšetřování, nebo neopustil Haiti.
Proti rozhodnutí protestují Aristideovi příznivci

Exprezident Aristide je vyšetřován z korupce, praní špinavých peněz, zpronevěry státního rozpočtu a také z pašování drog. Těchto skutků se měl on a jeho nejbližší okolí dopustit během jeho vlády v letech 2001 – 2004.
 
Aristideovi přívrženci v reakci na vyšetřování svého politického favorita již v srpnu zablokovali ulici, v níž Aristide bydlí, aby zabránili jeho zatčení. Během demonstrace pak zaútočili na vozidla mise OSN MINUSTAH a násilný střet musel být vyřešen až zásahem vojáků OSN a haitských bezpečnostních sil. Po uvalení domácího vězení na Aristidea se násilné protesty nekonaly, nicméně exprezidentovi příznivci tvrdí, že vyšetřování je politicky motivované a zmanipulované vládou.
 
Trojnásobný prezident vedl zemi v období chaosu
 
Jean-Bertrand Aristide je bývalý katolický kněz, který třikrát zastával funkci prezidenta Haiti. V roce 1991 se stal historicky prvním demokraticky zvoleným prezidentem Haiti. Po sedmi měsících však byl svržen armádním pučem. Podruhé byl ve funkci v letech 1994 až 1996, potřetí v letech 2001 až 2004. V tomto roce jeho vládu ukončil státní převrat a Aristide uprchl do exilu v Jihoafrické republice. Za jeho vlády se země pohybovala v chaosu a byla politicky, ekonomicky i bezpečnostně velmi nestabilní. Aristide se z exilu na Haiti vrátil v roce 2011, a ačkoliv prohlašoval, že bude stát mimo veřejné dění, manipuloval i nadále svými příznivci a aktivně je vyzýval k protivládním demonstracím.
 
Zdroje: