Dobrá zpráva přišla 1. března z Haiti. Před soudem stanul při prvním jednání bývalý diktátor Jean-Claude Duvalier, který zemi vládl v letech 1971 - 1986. Během své vlády se podle obžaloby dopustil mnoha politických vražd a represí svých odpůrců. Je také známo, že během své vlády přivedl Haiti na ekonomické dno a více než o stát se staral o své vlastní konto. Více informací přinesla v pátek ČTK, zprávu pak převzaly i další české deníky.
Zkouška haitské justice

Bývalý haitský diktátor Jean-Claude Duvalier zvaný Bébé Doc ve čtvrtek poprvé stanul před soudem. Duvallier, který po lidovém povstání v roce 1986 emigroval, se do vlasti vrátil v lednu 2011. Obvinění z krutých represí odmítá. Obvinění ze zločinů proti lidskosti a mučení haitské soudy kvůli údajnému promlčení loni nejprve odložily. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová ale haitské úřady upozornila, že v podobných případech žádná omezení neplatí. Stíhání pak bylo obnoveno.

Duvalier se k soudu dostavil až napočtvrté, a to pod pohrůžkou, že bude předveden policií. Zahraniční humanitární organizace a ochránci lidských práv proces pečlivě sledují. Považují ho za test justice v těžce zkoušené karibské ostrovní zemi, která prošla desetiletími krutých diktatur.
 
Údajně zpronevěřil 100 miliónů dolarů
 
Duvalierův pád v roce 1986 ukončil dlouhé období diktatury, kterou zavedl v roce 1957 jeho otec François Duvalier, řečený "Papa Doc". Při útěku do Francie měl Duvalier mladší, který zemi vládl od roku 1971, zpronevěřit ze státních účtů 100 miliónů dolarů. Po návratu na Haiti v roce 2011 byl krátce zatčen pro podezření z korupce, krádeží a zneužití moci. Za činy své vlády se omluvil, ale vinu přičítá podřízeným.