Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v úterý zahájil program za 2,2 miliardy dolarů, jehož cílem má být během deseti let likvidace cholery na Haiti. Epidemie této choroby už v karibské zemi zabila téměř 8 tisíc lidí a z jejího zavlečení do země, kde se do roku 2010 nikdy nevyskytovala, jsou obviňováni příslušníci mírových sil OSN.
 
Cholerou se nakazilo více než půl milionu Haiťanů

Cholera je infekční choroba způsobující vážné průjmy vedoucí k dehydrataci a k smrti. Od října 2010 už na ni zemřelo asi 7750 Haiťanů a dalších téměř 620.000 onemocnělo. K jejímu šíření přispívají nedostatečné hygienické podmínky. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) přibylo za letošní rok na Haiti asi 112.000 nových případů nákazy. To je sice pokles jak počtu nakažených, tak počtu úmrtí, ale vyhladit tuto nemoc bude dlouhý proces, řekl v úterý večer Pan Ki-mun. Epidemie cholery na Haiti propukla po silném zemětřesení, které v lednu 2010 zabilo 250 000 lidí. Na pomoc ostrovu tehdy OSN vyslala mírové jednotky, a právě na jejich nepálské příslušníky padlo důvodné podezření, že choleru na Haiti zavlekli.
 
OSN chce podpoořit i výstavbu nových zdrojů pitné vody
 
Podle generálního tajemníka OSN Haiti potřebuje půl miliardy dolarů na první dva roky iniciativy, která se rovněž zaměří na to, aby se cholera nešířila do sousední Dominikánské republiky. "Hlavně se soustředíme na zajištění čisté pitné vody a sanitárních systémů," řekl Pan. "Chceme rovněž zachraňovat životy s pomocí orálně podávaných vakcín. Protože jich ale není dostatek, zaměříme se nejprve na nejrizikovější oblasti - hustě zalidněné městské části a odlehlé venkovské oblasti, kde je nesnadný přístup ke zdravotní péči. Jakmile se produkce vakcíny zvýší, rozšíříme také její dosah," upřesnil Pan Ki-mun.
 
Iniciativa bude financována jednak z již existujících fondů a pak také z dalších zdrojů, které chce OSN teprve získat. "V následujících měsících využiji každou příležitost, abych zmobilizoval ještě více financí," prohlásil Pan Ki-mun. 
 
Zdroj: ČTK - New York, 12. prosince