Nejen východní pobřeží Spojených států se v současné době musí vyrovnávat s katastrofickým řáděním hurikánu Sandy. Kvůli USA zůstávají v nezájmu médií karibské ostrovy, přes které se Sandy přehnal několik dní předem. Více informací naleznete ve článku, který na svých webových stránkách zveřejnil Český rozhlas 1.
Bouře Sandy napáchala obrovské škody ve Spojených státech. V severní Americe za sebou zanechala dle medií stovku obětí. V mediálním kolotoči se ale ztrácí fakt, že hurikán Sandy se prohnal i Karibikem. Nejhorší situace je asi na Haiti, kde zemřelo přes 50 z přibližně 70 karibských obětí hurikánu. Navíc tam hrozí další humanitární katastrofa. Z ničivého zemětřesení na Haiti v roce 2010 se země stále ještě vzpamatovává. Na Haiti od té doby řádí cholera, na kterou už zemřelo přes 7 a půl tisíce lidí. Týdně jde o stovky nových případů. 

To se teď pravděpodobně zhorší, protože deště a bahno opět kontaminovaly zdroje pitné vody. A aby toho nebylo málo, tak na Haiti teď velmi reálně hrozí hlad. Hurikán Sandy na Haiti zničil až 70 procent úrody banánů, kukuřice a dalších základních potravin. Přitom země trpěla nedostatkem potravin už před hurikánem. Místní se obávají následků, mají zkušenosti s tím, že vysoké ceny potravin způsobují sociální nepokoje. Takže k hladu a s ním spojeným problémům, jako jsou například nemoci, se může ještě přidat vlna násilí. Haitská média včera informovala, že premiér země Laurent Lamothe prohlásil, že dva letošní největší hurikány, Isaac z konce srpna a Sandy z konce října, zničily skutečně velkou část úrody a že hladem je přímo ohroženo 1,2 milionu Haiťanů.
 
Ostatní karibské země jsou na tom lépe
 
Další karibské země na tom jsou podstatně lépe než Haiti, přestože se o něj se hurikán spíš jen otřel a přímý zásah dostala třeba Kuba a Jamajka. Je to dané tím, že Haiti je nejchudší zemí západní polokoule a nemá prostředky ani infrastrukturu, aby se na podobné situace připravilo a případně vypořádalo s následky. Na Jamajce se zničené nebo poškozené obydlí počítají na desítky. Utrpěla i úroda banánů a kávy. Ale premiér řekl, že se s tím země dokáže vyrovnat. Podobně na Kubě, kde Sandy, s jedenácti oběťmi, patří mezi nejničivější bouře posledních let. A Raul Castro přiznal, že nepůjde vše opravit ze dne na den. I tak ale věří, že Kuba si poradí sama. 
 
Zdroj: