V sídle Organizace amerických států (OEA) ve Washingtonu DC se na konci minulého týdne setkali představitelé zahraničních misí ze států západní polokoule, aby zhodnotili škody na Haiti po hurikánu Isaac. Tropická bouře si v nejchudší zemi západní polokoule vyžádala 24 obětí, 3 další lidé jsou dosud nezvěstní.
Škody ve výši 242 milionů dolarů

Setkání, které svolal Albert Ramdin, náměstek generálního tajemníka Organizace amerických států, a předseda Pracovní skupiny na Haiti, se rovněž zúčastnili i představitelé Panamerické zdravotnické organizace, Panamerické rozvojové organizace, Interamerického institutu pro spolupráci v zemědělství a Mezinárodního měnového fondu. Byly zde přítomny i některé evropské pozorovatelské státy.
 
Albert Ramdin informoval o tom, že podle haitského premiéra Laurenta Lamotha bylo tropickou bouří zasaženo více než 81 000 hektarů orné půdy, včetně plantáží s banány, kávou, avokádem a citrusovými plody. Podle prvních výsledků byly škody na Haiti v oblasti zemědělství, chovatelství a infrastruktury vyčísleny na  242 milionů dolarů.
 
Pomohla také Čína
 
Vlády většiny členských státu OEA včetně sousední Dominikánské republiky začaly s mobilizací humanitární podpory. Představitelé Dominikánské republiky informovali účastníky setkání o tom, že vyslaly na Haiti mobilní kuchyně, které poskytnou stravu tisícům lidem zasaženým hurikánem Isaac. Ostatní členské státy se zavázaly usnadnit a koordinovat pohyb těžké zemědělské techniky pro opětovnou výsadbu plodin.
 
Náměstek generálního tajemníka OEA vyjádřil soustrast obyvatelům Haiti a vyzdvihl při tom obrovské úsilí, které vynaložila haitská vláda na evakuaci 15 000 lidí z rizikových obcí, včetně těch, kteří žili ve stanových městech. „To je poprvé, co byla na Haiti úspěšně provedena evakuace takového rozsahu a navíc v tak rychlém čase,“ prohlásil Albert Ramdin. 
 
Kromě Organizace amerických států podpořila Haiti v boji s následky tropické bouře Isaac také Čína, která odeslala na karibský ostrov 2 200 tun rýže.
 
Vojtěch Jurásek, Karin Aloma

Zdroj: haitská média