Od 7. prosince večer, kdy byly vyhlášeny výsledky prvního kola prezidentských voleb, na Haiti zuří rozsáhlé ozbrojené nepokoje. Demonstranti vyšli do ulic všech velkých měst, staví barikády, zapalují pneumatiky, útočí na budovy státní správy i příslušníky policie a mírových sborů OSN. Haitská média zveřejnila, že při nepokojích byli zabiti dva lidé a dalších čtrnáct bylo vážně zraněno. Výsledky voleb

Nejúspěšnější byla v prvním kole voleb sedmdesátiletá Manigatová. Bývalou první dámu, jejíž manžel Leslie Manigat stál v čele Haiti v roce 1988, podpořilo 31 procent voličů. Célestin skončil na druhém místě. Osmačtyřicetiletý chráněnec dosavadního prezidenta Reného Prévala dostal 22 procent hlasů. Jen o 6800 hlasů za ním, tedy méně než jeden procentní bod, skončil populární muzikant Michel Martelly.  Do pátku mohou být vzneseny stížnosti na hlasování. Definitivní výsledky pak budou vyhlášeny kolem 20. prosince.

Násilnosti

Po ohlášení volebních výsledků se v haitské metropoli začaly ozývat výstřely. Rozzuření Martellyho příznivci stavěli na ulicích barikády a zapalovali je. Obviňovali vládu z volebního podvodu a skandovali hesla na podporu svého kandidáta. Ulicemi pochodovali především mladí lidé, z nichž někteří, vyzbrojení klacky, rozbíjeli všechno, co jim přišlo do cesty včetně popelnic a vozidel. Další házeli kameny, došlo i na krádeže v obchodech.

Na předměstí Pétion-Ville byla doprava naprosto zablokována barikádami, z nichž některé tvořily hořící pneumatiky. Na vozovkách vyrostly zátarasy z odpadkových košů, vraků automobilů, ale i z kamení. Jediná vozidla v ulicích patřila policii. Obyvatelé se přesunovali pěšky, ale obchody zůstávaly uzavřené. V plamenech se ocitl i hlavní stan vládnoucí koalice, kterou rozhořčení demonstranti obvinili z úpravy výsledků. Do boje s požárem se už pustili hasiči. Tisíce demonstrantů protestovaly i v druhém největším městě Cap-Haitien na severu země.

Naši lidé v bezpečí

Všem zahraničním příslušníkům je doporučeno neopouštět ubytovací prostory. Náš tým je v pořádku, pouze se opět o několik dní vzdaluje možnost dosáhnout posledního podpisu z Ministerstva financí, odvézt auta z přístavu a začít vrtat studny.

Zpochybněné volby

K obvinění z volebních podvodů přispěly i předchozí zprávy mezinárodních pozorovatelů. Ty naznačovaly, že Martelly má větší šanci než Célestin postoupit do druhého kola. I vyhlášené výsledky mezinárodní společenství zpochybnilo. Také americké velvyslanectví na Haiti vyjádřilo znepokojení nad tím, že vyhlášené výsledky "neodpovídají průběžnému sčítání hlasů, které v zemi sledovalo mnoho domácích i mezinárodních pozorovatelů".

Do tohoto pátku mohou být vzneseny stížnosti na hlasování, definitivní výsledky pak budou vyhlášeny kolem 20. prosince. Druhé kolo prezidentských voleb je naplánováno na 16. ledna příštího roku.

Prezidentské volby se uskutečnily v situaci, kdy se nejchudší země západní polokoule potýká s epidemií cholery, jež si vyžádala už přes 2000 životů a úřady každý den hlásí vyšší počty nakažených a mrtvých lidí.

Rozhovor o aktuální situaci na Haiti

O aktuální situaci na Haiti hovořil na ČT 24 také Juan Braun, prezident České sekce organizace Novináři bez hranic, který na Haiti několik let žil. Velmi zajímavý rozhovor, který objasňuje povolební demonstrace na Haiti a množící se podezření na falšování výsledků můžete shlédnout na http://www.ct24.cz/svet/109356-na-haiti-po-volbach-nepokoje-jeden-mrtvy/


 Zdroje: http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/po-prvnim-kole-voleb-vypukly-na-haiti-nasilnosti_188119.html