Nejchudší země Ameriky a jeden z nejzaostalejších států světa Haiti se politické stability jen tak nedočká. Nad průběhem nedělních voleb panují vážné pochybnosti a dvanáct z osmnácti kandidátů prezidentského úřadu se vyslovilo pro to, aby byly výsledky hlasování anulovány. Je mezi nimi i hlavní opoziční vůdkyně Mirlande Manigat, kterou v jejím požadavku na zrušení voleb podpořily v hlavním městě země Port-au-Prince tisíce lidí. Pozorovatelská mise OSN vyslovila nad způsobem, jakým se na Haiti volilo, "vážné zneklidnění." Prohlášení opozice
V neděli navečer se proto v jednom z hotelů Port-au-Prince setkalo dvanáct opozičních kandidátů, aby vydalo společné prohlášení. „Je zřejmé, že se vláda prezidenta Reného Prévala společně s provizorní volební komisí rozhodla uskutečnit plán, na jehož základě budou volby zmanipulovány... s pomocí vládní strany a jejího kandidáta Jude Celestina," stojí v prohlášení opozičních politiků.
Haitská volební komise však přesvědčení politiků nesdílí. „Ve většině hlasovacích středisek bylo vše v pořádku," informoval její předseda Gaillot Dorsainvil s tím, že rada je s průběhem voleb spokojena. Výsledky prvního kola budou oznámeny příští neděli. Pokud nezíská žádný z 18 kandidátů nejvyššího úřadu v zemi více než padesátiprocentní podporu a volební komise výsledky hlasování nezruší, bude se 16. ledna konat za účasti dvou nejúspěšnějších uchazečů druhé kolo voleb.
Obavy z další destabilizace
Haitské úřady odmítly odklad voleb i přesto, v jak zoufalé situaci se země po lednovém zemětřesení a zejména během šířící se epidemii cholery nachází. Podle české iberoamerikanistky, Pavlíny Springerové se zejména mezinárodní společenství obávalo, že jakékoliv odložení volebního klání způsobí ještě větší politické problémy a celkově by mohlo zcela destabilizovat už tak nestabilní Haiti.
„Já osobně se obávám, že tyto volby nemusí situaci vůbec uklidnit, ba naopak, že dojde k ještě větším problémům, protože lze očekávat, že výsledky voleb budou napadány všemi stranami, které nezvítězí. A je možné, že dojde i k další eskalaci násilí,“ dodala Springerová.
Volby provázely násilnosti a zákazy
Pracovník humanitární organizace Hand for Haiti, Miroslav Dolanský, který v těchto dnech pracuje na Haiti, o situaci na ostrově během voleb napsal: „Mám silné pochybnosti o demokratičnosti voleb na Haiti. Během volebního dne již od rána na ulicích hořely barikády z pneumatik, projíždějící auta byla napadána místními lidmi, kteří na ně házeli kameny a v městech byla slyšet střelba z automatických zbraní. Mnoho volebních místností se otevřelo pozdě nebo bylo napadnuto radikálními občany. Nespokojení obyvatelé Haiti také v několika městech napadli mírové sbory OSN, všude se šířily informace o přestřelkách a chaos. Během volebních dní byly uzavřeny hranice Haiti, všechny restaurace a byl zakázán pohyb aut mezi městy a obcemi. Zakázán byl také prodej alkoholu, nošení zbraní, či přiblížení se automobilem k volebním místnostem. Situace na Haiti je napjatá a v týdnu předpokládáme další vyostření situace, bez ohledu na to, zda volby proběhnou a jejich výsledky budou zpochybněny nebo zrušeny." (w)