Paříž / Praha - Zárodky cholery, která už přes měsíc sužuje Haiti v podobě epidemie, byly do této karibské země importovány. Nepocházejí ani z provizorních táborů zřízených pro oběti lednového zemětřesení, ani z místního prostředí jako takového. Prohlásil to francouzský epidemiolog Renaud Piarroux, který prováděl šetření přímo na Haiti.
Piarroux je specialita právě na choleru a na Haiti strávil tři týdny na žádost haitské vlády, píše dnes agentura AFP. Cholera "není spojená se zemětřesením, nepochází z žádného místního prostředí", konstatoval.

"Začalo to v centru země. Ani na mořském pobřeží ani v táborech pro postižené (v nich žije 1,3 milionu lidí). Nicméně epidemie nemá místní původ. Znamená to, že sem byla zavlečena," vysvětlil profesor Piarroux.

Podle haitských úřadů se první případy cholery objevily v polovině října na březích přítoku řeky Artibonite v blízkosti základny nepálského kontingentu sil OSN (MINUSTAH) v Mirebalais v centrální části země.

Nepálské vojáky také část obyvatel Haiti obviňuje, že nemoc do země zavlekli. Ovšem MINUSTAH tato obvinění odmítá. Všechny testy provedené u nepálské jednotky, ať už šlo o obsah latrín či zdrojů vody v jejím táboře, byly negativní.

V současnosti je "téměř polovina obcí v zemi s větší či menší silou (cholerou) zasažena", upozornil Piarroux. "Je tam již přes 70.000 případů, lze si snadno představit, že jich bude 200.000. Ale desetitisíce mrtvých nebudou, ani nějaký vrchol," soudí profesor.

Podle posledních údajů choleře na Haiti podlehlo už více než 1640 lidí.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/cholera-na-haiti-nepochazi-ze-zemetreseni-do-zeme-byla-zavlecena-p84-/ln_zahranici.asp?c=A101129_095911_ln_zahranici_tsh