Haiti čekají příští neděli prezidentské a parlamentní volby, navzdory choleře je úřady nechtějí odložit.
Epidemie cholery, která sužuje Haiti od poloviny října, si vyžádala už 1523 lidských životů. Oznámila to ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na poslední údaje haitského ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných se pomalu blíží 28.000. Během prvních šesti měsíců tu bude více než 425.000 případů této potenciálně smrtelné nemoci, napsal s odvoláním na oficiálního činitele OSN list The Wall Street Journal.

Zhruba polovina smrtelných případů cholery, tedy 723, připadá na severní departement Artibonite, odkud se potenciálně smrtelná, ale zároveň snadno léčitelná nemoc začala v zemi šířit. Zároveň tam registrují polovinu ze všech haitských hospitalizovaných.

V haitské metropoli Port-au-Prince dosáhl počet mrtvých již 140 a počet hospitalizovaných se blíží 3000. Právě v tomto městě ale žijí statisíce obyvatel od katastrofálního lednového zemětřesení v provizorních táborech, v nichž jsou hygienické podmínky nedostatečné. Právě to umožňuje šíření nemoci.

"Célestin a cholera jsou dvojčata"

Celkem se cholerou v této nejchudší ostrovní zemi západní polokoule nakazilo už téměř 66.600 lidí. Více než 32.000 připadají na Artibonite a 6500 na hlavní město.

Epidemie také byla minulý týden příčinou násilností namířených proti mírovým silám OSN. Někteří obyvatelé obviňují především nepálský kontingent, že nemoc do země zavlekl. Avšak testy prováděné u všech nepálských vojáků byly všechny negativní. Při demonstracích přišlo o život šest lidí.

Před ministerstvem zdravotnictví se ve středu sešlo asi 70 demonstrantů skandujících "Célestin Cholera Marassa", což v kreolštině znamená "Célestin a cholera jsou dvojčata". To heslo se týká Judea Célestina, vládou podporovaného kandidáta ucházejícího se o nejvyšší post v zemi v nedělních volbách. Demonstranti pochodovali ulicí a cestou strhávali velké Célestinovy plakáty visící na telefonních budkách.


Běžná scéna těchto dní:

Dva zaměstnanci v gumových holínkách a maskách nasedli do malého nákladního automobilu zvaného tap tap a vyrazili do čtvrti Carrefour-Feuilles vyzvednout tělo člověka, který zemřel na choleru.

Ve stejné době se na protější straně ulice sešlo asi 70 demonstrantů skandujících "Célestin Cholera Marassa", což v kreolštině znamená "Célestin a cholera jsou dvojčata". To heslo se týká Judea Célestina, vládou podporovaného kandidáta ucházejícího se o nejvyšší post v zemi v nedělních volbách. Demonstranti pochodovali ulicí a cestou strhávali velké Célestinovy plakáty visící na telefonních budkách.

Tap tap mezitím vyšplhal uličkou v Carrefour-Feuilles a zastavil se na křižovatce ulic Amboise Magloire a Colanger. Dělníci pěšky pokračovali po úzkých, příkrých schodech z kamení a hlíny, které se změnily v pouhou stezičku drápající se vzhůru mezi slumovými chatrčemi, přilepenými na úbočí kopce.

O dvacet minut později se vrátili s mrtvým na improvizovaných nosítkách zakrytým pokrývkou. U tap tapu nosítka položili na zem a odkryli tělo asi pětačtyřicetiletého muže. Posypali ho chlórem a hlavu, ruce i nohy mu obalili igelitovými pruhy.

Kolem se shromáždili sousedé a z uctivé vzdálenosti přihlíželi. Většina z nich tvrdila, že mrtvého nezná, až pak jeden z nich neochotně vystoupil dopředu a prohlásil, že je to jeho soused Jean Rémy Laurent. Dělníci strčili tělo do velkého, bílého pytle podobného těm, do jakých se ukládají obleky, a zapnuli ho na zip. Bílý žok pak ztěžka naložili do tap tapu a beze slova odjeli.

O kousek dál postávali dva malí kluci, kterým nebylo víc než tři a pět let. Mladá žena stojící u nich zašeptala, že to jsou Laurentovi synové. Jeho manželka Benite ráno pěšky odešla do Všeobecné nemocnice. Nevěřila prý, že má Laurent choleru. Jenom hodně zvracel.

V oddělení pro nemocné cholerou ve Všeobecné nemocnici v Port-au-Prince je pokoj za pokojem plný mužů, žen a dětí. Všichni napojeni na kapačkách, v leže nebo v sedě, v různých stadiích nemoci. Sestra našla paní Laurentovou na jednotce intenzivní péče, kde bylo v akutní fázi choroby 15 dalších lidí. Byla sotva při vědomí. Když sem dorazila, byla prý na pokraji smrti, ale sedm litrů séra začalo její stav zlepšovat.

Doktor se jí zeptal na manžela. "Oběma nám v noci začalo být hodně zle," řekla. "Manžel zvracel a měl průjem, a já taky. On se ráno nedokázal pohnout. Já jsem šla do nemocnice." Lékař potvrdil, že jde o choleru. Varoval, že teď není pravý čas říct jí, že manžel už nežije.

Tap tap s jeho tělem mezitím dál projížděl městem. Dělníci se chystali posbírat další mrtvé a až bude jejich pickup plný, odvezou je do hromadného hrobu na předměstí Port-au-Prince.

Zdroj: http://zahranicni.ihned.cz/c1-48319860-cholera-se-na-haiti-siri-rychleji-nez-se-myslelo-podlehlo-ji-uz-pres-1500-lidi