V neděli 28. listopadu v 06:00 ráno místního času se otevřely volební místnosti po celém Haiti. Obyvatelé tohoto ostrova dnes vybírají, kdo bude dalších pět let zastávat úřad prezidenta jejich země. 4, 7 milionu oprávněných voličů může vybírat z devatenácti kandidátů, z nichž odborníci favorizují šest uchazečů. Volby provází strach

Volby, poznamenané šířící se epidemií cholery, doprovází velká nejistota a strach jak místních lidí tak odborníků. Volební komise se obává rozsáhlých podvodů při hlasování i při samotném sčítání volebních lístků.  Mezi Haiťany kolují padělané hlasovací lístky, úřady ale tvrdí, že se podvodům dokážou účinně bránit. Lidé se zase bojí ozbrojených nepokojů, které by mohly volby doprovázet, nebo toho, že by se ve volebních místnostech mohli nakazit cholerou. Na klid při nedělním hlasování dohlíží devět tisíc příslušníků haitských bezpečnostních složek a pomáhá jim v tom také 3 200 členů jednotek OSN.

Haitská média již informují o prvních nepokojích a také pokusech o volební podvody V jednom městě například nalezli v hotelovém pokoji bednu plnou falešných hlasovacích lístků, na více místech lidem odpírají přístup do volebních místností. V Port-de Paix se brzy ráno ozývala střelba. Rozhlas, vysílající z hlavního města, informoval, že ve městě Desdunes byl dokonce jeden místní občas zastřelen.

Největší favorité

Hlavních favoritů na úřad prezidenta je šest. Mezi nimi nechybí Jude Celestin, který je chráněncem současného prezidenta a zároveň snoubencem jeho dcery. Celestina však opozice obviňuje z protekcionářství a přílišných vazeb na ekonomické elity na ostrově. Největší podporu však předvolební průzkumy slibovaly jinému ekonomickému magnátovi, Charlesi Henri Bakerovi. Kromě něj mají šanci na zvolení také univerzitní profesorka a bývalá první dáma Haiti, Mirlande Manigatová, která studovala na pařížské Sorbonně, nebo známý haitský zpěvák a bavič, Michel Martelly, který má podporu chudých lidí a jehož heslem je očistit Haiti od zkorumpovaných elit.

Volební místnosti by se měly uzavřít v neděli v 22:00 středoevropského času. Pokud žádný z devatenácti kandidátů nezíská více jak 50% procent platných hlasů, bude se mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty rozhodovat ve druhém kole voleb, které je naplánováno na 16. ledna 2011.

Zdroj: www.haitilibre.com, www.guardian.co.uk, www.prvnizpravy.cz