PORT-AU-PRINCE / 05:55, 22. 10. 2010: Průjmové onemocnění připravilo na severu Haiti o život již 135 lidí, informuje v pátek agentura AFP. První testy nasvědčují tomu, že jde o epidemii cholery. Během pouhých několika dnů se nemocí nakazilo 1500 lidí.
Agentura Reuters uvádí 138 obětí a 1526 nakažených s odvoláním na místní úředníky a humanitární pracovníky OSN.

Podle AFP většina obětí je z oblasti podél břehů řeky Artibonite, která prochází střední a severní částí země. Vodu z této řeky využívají místní pro celou řadu každodenních aktivit od mytí až po vaření.

Epidemie se zatím drží stranou humanitárních táborů v hlavním městě Port-au-Prince a jeho okolí zřízených po lednovém ničivém zemětřesení, které sebralo střechu nad hlavou 1,2 milionu lidí a dalších 250 tisíc zabilo.

Zdravotníci se obávají, že cholera brzy zasáhne přeplněná stanová městečka se špatnými hygienickými podmínkami a jen minimálním lékařským zázemím.

Některá zdravotnická zařízení v zasaženém regionu již nyní nezvládají příliv pacientů.

Nemocnice sv. Mikuláše v pobřežním městě Saint-Marc nemá volná lůžka a nově hospitalizovaní pacienti leží na podlaze. Na ošetření čekají nemocní s vysokou horečkou celé hodiny. Někteří jsou natolik zesláblí, že kolabují před vchodem do nemocnice.

"Cítím se velmi slabý. Hodně jsem v posledních dvou dnech zhubl," popisuje svůj stav dvaadvacetiletý Edner Philemon. Cholera jej připravila během několika mála hodin o tři příbuzné.

Podle lékařky z odlehlé oblasti asi 100 kilometrů severně od Port-au-Prince pacienti reagují na léčbu dobře. "Nemůžeme je ale poslat domů, musíme zabránit dalšímu šíření nákazy," vysvětluje Yolanda Surenová. Mezinárodní humanitární organizace žádá o pomoc, urychleně potřebuje dalších 500 lůžek.

Světová zdravotnická organizace (WHO) choleru popisuje jako extrémně nakažlivé onemocnění, které může zabíjet během hodin. Projevuje se těžkým průjmem a zvracením vedoucím k dehydrataci.

Autor: Alina Artiuschenko

Převzato z: http://www.mediafax.cz/zahranici/3115440-Na-Haiti-stoupa-pocet-obeti-epidemie-cholery-zemrelo-jiz-135-lidi