Zpěvák Wyclef Jean se nehodlá vzdát kandidatury na úřad prezidenta na rodném Haiti. Proti pátečnímu rozhodnutí volební komise o vyškrtnutí, prý podají jeho právníci odvolání.
Haitská volební komise v pátek oznámila, že spolu s Jeanem vyškrtla dalších 14 uchazečů a přijala 19 kandidátů do prezidentských voleb stanovených na 28. listopadu.

Důvodem Jeanova odmítnutí byla zřejmě skutečnost, že v zemi před volbami soustavně nežil po dobu pěti let. Jean argumentoval tím, že podmínku soustavného pobytu nemůže splnit, když od roku 2007 působí jako haitský velvyslanec na volné noze.


"Splnili jsme veškerá kritéria stanovená zákonem" ke kandidatuře ve volbách, napsal Jean ve svém oficiálním profilu na sociální síti Twitter. "A zákon musí být respektován." V telefonátu agentuře AP Jean řekl, že má dokument prokazující, že "je všechno v pořádku". Stejně jako jeho pomocníci prý má dojem, že "to, co se tady děje, má všechno společné s haitskou politikou".

Dosavadní prezident René Préval se už o třetí prezidentský mandát ucházet nemůže. Trojnásobný držitel hudebních cen Grammy Jean, který se narodil blízko Port-au-Prince, ale vyrostl v New Yorku, je na Haiti značně populární. V této chudé ostrovní republice, vážně poničené lednovým zemětřesením s více než čtvrt milionem obětí, je zejména mezi mladými považován za přicházející naději a inspiraci.

Zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/lide/o-kom-se-mluvi/wyclef-jean-se-nevzdava-kandidatury-na-prezidenta-haiti_179188.html