Výsledky voleb, které provázela nízká účast voličů, velké napětí, protesty i násilí, jsou očekávány 19. srpna. Celkem 1855 kandidátů se ucházelo o 20 křesel do senátu a 119 křesel do poslanecké sněmovny. Mnohokrát odložené volby mají obměnit dvě třetiny senátu a uvést do provozu poslaneckou sněmovnu, která byla rozpuštěna v lednu letošního roku. Zde je více informací o volbách a politické krizi na Haiti.

„Podle našich aktuálních informací, i přes některé incidenty, se volby konaly téměř normálně. Jedná se o začátek cesty konsolidace demokracie na Haiti" prohlásila Elena Valenciano, zástupce volební pozorovatelské mise EU.

"Volby jsou méně násilné, než byly ty předchozí“, řekl Serge Therriault, policejní šéf OSN.

Pro mnoho Haiťanů byly volby dlouhou dobu synonymem násilí. To zvyšovalo jejich obavy z účasti na volbách. Po letech diktatury a chaosu je také rozšířená nedůvěra, že lze něco změnit.

Poprvé po mnoha letech se ujala vedení při zajišťování volební bezpečnosti Haitská státní policie, kterou i nadále podporovali příslušníci Minustah (stabilizační mise OSN na Haiti). Na volby dohlíželo přes 12 000 ozbrojenců. Časté byly výtržnosti, rvačky a vandalismus. Někde byla policie nucena střílet do vzduchu, aby udržela pořádek. Policejní náčelník Godson Orelus uvedl, že během voleb byli zraněni tři policisté, zatčeno 137 osob a zabaveno několik desítek zbraní.

Na mnoha místech došlo k opožděnému otevření hlasovacích místností, protože personál nestihl připravit evidenční seznamy a volební urny. Jména některých voličů nebyla uvedena ve volebních seznamech. To podpořilo frustraci a následné nepokoje. Někteří lidé i celé skupiny trhaly volební lístky.

Pierre-Louis Opont, šéf Prozatímní volební rady země řekl, že zhruba 5 % z celkového počtu volebních místností bylo zavřeno z důvodu násilí a výtržností. Docházelo k občasným podvodům, např. pokusu některých voličů o opakovanou účast.

Ve volebním týdnu bylo několik osob zabito. V posledních týdnech demonstranti obviňovali vládu z korupce a vysoké ceny benzínu.

Mnoho Haiťanů však také vidí naději. Např. pětapadesátiletá Haiťanka Jeanise Jean, která byla u nedělních voleb řekla: „Přišla jsem hlasovat, abychom mohli žít lépe. Přeji si práci pro lidi a vzdělání pro naše děti. Věci jsou těžké."

Zde můžete shlédnout videoreportáž z volební neděle agentury Euronews.