Na mezinárodní letiště v Port-au-Prince dorazilo 29. července 71 palet obsahujících 5 248 960 hlasovacích lístků. Haiťané se připravují na 9. srpen, aby zvolili všech 119 poslanců a obměnili dvě třetiny senátorů v třicetičlenném senátu.

Pokud některý kandidát pro dané křeslo nezíská nadpoloviční většinu hlasů, utkají se znovu v druhém kole parlamentních voleb. To startuje 25. října zároveň s prvním kolem všeobecných prezidentských voleb. Po něm může na konci roku následovat ještě druhé kolo výběru budoucího prezidenta.

Poloprezidentská republika Haiti má přibližně 10 mil. obyvatel a z nich necelou polovinu oprávněných voličů. Průměrná volební účast se pohybuje kolem 46%. O účast ve volbách usiluje téměř 150 politických stran a hnutí. Je registrováno 70 kandidátů (z toho šest žen) na post prezidenta.

Doplňující volby do senátu měly proběhnout již v roce 2012. Spory vlády prezidenta M. Martellyho s opozicí o interpretaci volebního zákona způsobily postupné vyostření politické situace, které vyvrcholilo pouličními protesty. Na konci roku 2014 rezignoval premiér L. Lamothe a následně byla rozpuštěna poslanecká sněmovna.

Platforma Verite, která je jedním z lídrů opozice, ohlásila dva nové demonstrační dny v celé zemi na 8. a 9. srpna. Obviňuje vládu ze systematických útoků na jejich uskupení. Současný prezident Martelly je ústavně vyloučen z opakování kandidatury. Kandidátem je však bývalý premiér jeho vlády Lamothe. Současná vláda má velkou podporu v zahraničí.

zdroj: Reuters, Euronews, Haitilibre, Miami Herald