V Jablonném nad Orlicí se ve středu 16. dubna uskutečnila první pracovní schůzka nového vrtařského týmu, který se chystá na jarní misi na Haiti. V rámci teambuildingu se noví vrtaři seznamovali především s obsahem práce, která je na Haiti čeká. Nechybělo také představení pracovních i životních podmínek na Haiti, i seznámení s technikou, kterou na Haiti využíváme.


Školení vedl manažer projektu Praga-Haiti Ivo Roškanin, který prozradil bližší podrobnosti:„Věnovali jsme se zejména všeobecné přípravě na misi (informacím o současném stavu projektu, prostředí a situace na Haiti, bezpečnosti na ostrově) a popisu plánovaných pracovních úkolů, které vrtaře čekají (nové vrty, servis techniky, kontaktní osoby a místa, atd). Nový vrtařský tým také poprvé pracoval na společných úkolech, které většinou souvisely s pracovními postupy a obsluhou techniky. Každý získal přehled o své oblasti, kterou bude mít v rámci mise na starosti a nyní se budou věnovat osobní přípravě. Začátkem května proběhne druhé setkání, které bude zaměřeno na detailní naplánování mise a koordinaci rolí.“
 
Nová mise by měla začít přibližně v polovině května. Konkrétní den odletu ani přesná délka mise odletu ještě nejsou stanoveny, nicméně podle předběžného plánu by měla trvat přibližně do srpna 2014.
 
V novém týmu budou dva nováčci
 
Vrtařské mise se zúčastní hned dva „nováčci“. Vrtmistra Václava Papeže z Duchcova a automechanika Marka Domese z Lipníka nad Bečvou doplní zkušený velitel mise a logistik Jan Komínek z jihomoravských Vnorov. V průběhu mise se k vrtařskému týmu přidá i manažer projektu Praga-Haiti Ivo Roškanin, který na ostrově bude především jednat o nových vrtech se zahraničními neziskovými organizacemi. Jednou z nich je například významná americká nezisková organizace Food for the Poor, která působí v mnoha zemích Střední a Jižní Ameriky více než 30 let.
 
Realizační tým projektu nyní čekají náročné týdny. Je nutné zajistit potřebné náhradní díly, materiál a nářadí, které nelze na Haiti sehnat a musí se do Karibiku přivážet z České republiky. Je také připravit plán práce, celkovou organizaci mise, ale také víza, očkování, či dokumenty pro haitské úřady a naše partnery, s nimiž na Haiti spolupracujeme.