ČTK informovala o projektu Praga-Haiti. V pondělí 20. května před polednem vyšla na portálu České noviny zpráva, kterou vám přinášíme v plném znění:


Býšť (Pardubicko) - Z dovolené v Karibiku se lidé vracejí domů opálení a odpočatí. Přestože Filip Hlásný navštívil za posledních několik měsíců Haiti, které leží na souostroví Velké Antily, už třikrát, na slunění čas neměl. S humanitární organizací Fidcon tam vrtal studny, řídil a opravoval nákladní automobil Praga V3S, která dobrovolníkům sloužila jako zásobovací vůz.

"Z Haiti se vracím bílý jako sejra, všichni se tomu diví," řekl ČTK devětadvacetiletý živnostník z Býště na Pardubicku.

Vrtaři pracovali na severozápadě Haiti, kde je velké sucho a teplo, denní teploty se tam pohybují okolo 40 stupňů Celsia. Chodit v těchto podmínkách nalehko se nevyplácí, ideální jsou dlouhé rukávy a kalhoty.

"Tam není vedro, tam je ukrutné vedro. Vrtali jsme celé dny, slunce nad hlavou. Stavěli jsme si stan, abychom se mohli na chvíli schovat. Oblečení chrání před sluncem a trochu pomáhá před teplem. Důležité je mít hodně vody," řekl Hlásný.

Vyvrtat studnu hlubokou 60 až 80 metrů trvá den, ale i týden. Podloží je narušené a tvoří se v něm pukliny, což práci ztěžuje. Studna se pak musí ještě vyzdít a osadit pumpou. Staví se na rozcestích větších cest a ve středu vesnic. Na haitském venkově totiž chodí lidé běžně i více než sedm kilometrů denně pro pitnou vodu.

Jeden zdroj vody na vaření, pro hygienu i pro dobytek

"V jednom potoce se lidé myjí, perou prádlo, kousek dál se tam koupou zvířata. Nemoci se pak šíří rychle. Infrastruktura je v této části Haiti špatná. Pro naftu jsme jezdili do města po špatných cestách 80 kilometrů, což nám zabralo pět hodin tam a pět hodin zpátky. Když jsme potřebovali plastové trubky, zase to byla záležitost na celý den," řekl Hlásný.

Haiti je politicky nestabilní stát a je nejchudší zemí západní polokoule. V posledních letech jej také pronásledují přírodní katastrofy. Mladík z Pardubicka se podílel na stavbě 13 studní. Sdružení Fidcon z Jablonného nad Orlicí, s kterým tam jel, už na Haiti postavilo 27 studní a další plánuje. Sdružení je staví ze sponzorských darů a na jednu studnu potřebuje 130.000 korun.

"Potřebovali někoho, kdo rozumí náklaďáku, a později jsem tam začal vrtat i studny. Jsem vyučený elektrikář, dělám autodopravu a zemní práce, takže jsem se jim hodil," dodal Hlásný.

Autor:ČTK