Zítra, 20. března, vyjde v Katolickém týdeníku čtyřstránková příloha o projektu Praga-Haiti. Můžete v ní najít spoustu nových článků, zajímavostí o našem projektu i o Haiti a také "Fotoromán" na téma: Jak se dělá studna? Jako malou ochutnávku zveřejňujeme jeden ze článků i na našich stránkách, a to konkrétně anketu s obyvateli haitských vesnic, ve kterých vrtáme.


V severozápadní oblasti Haiti, kde působí naši vrtaři, žije několik set tisíc lidí. Zhruba 20 tisíc z nich denně pije vodu z českých studní, další naši pomoc s velkou nadějí vyhlížejí. Naši vrtaři se na svých cestách zeptali několika Haiťanů na to, v jakých podmínkách žijí a co pro ně české studny znamenají:

Jean-Claude, 30 let 
Jmenuji se Jaen-Claude a bydlím v osadě L´Asone, kde pracuji jako učitel. U nás v L´Asone máme obecně stejné problémy jako všude na severozápadě Haiti. Je pro nás velmi obtížné získat vodu. Máme zde sice Bombardopolis, ale to je špatně dostupné. Pro vodu musíme chodit 15 km daleko. A to je velmi namáhavé. Můžeme sice využívat zvířata, ale ty si nemůže dovolit každý z naší vesnice. Celkově je tu velká potřeba vody!
 
O projektu Praga-Haiti vím něco z doslechu. Na něco takového místní obyvatelstvo čeká již dlouho. Věříme, že bude první, který opravdu vyřeší náš přístup k vodě. Vkládáme v to obrovskou naději, protože opravdu nemáme přístup k vodě a to je pro naše obyvatele skutečně těžké.
 
Ilson, 51 let
Jsem Ilson a bydlím v Mare Rouge. Je potěšení mít vodu ve vesnici. Jsme opravdu šťastní, že ji máme. Protože voda znamená život – alespoň tak to u nás na Haiti vnímáme. Cítíme se vám být zavázáni a upřímně vám za vaši pomoc děkujeme. Jsme šťastní, že jste do nás investovali váš čas, protože jsme vodu naléhavě potřebovali. 
 
Od nynějška máme nejenom zdroj pitné vody, ale můžeme napájet dobytek a koupat se. Znovu opakuji naši povinnost vzdát díky vám a vaší skupině za všechno, co jste pro nás udělali.
 
 Milot, 38 let
Jmenuji se Milot a provozuji velkosklad se stavebním materiálem. Bydlím v Mole st. Nicolas a díky Bohu, vodu mám zavedenou přímo do domu, kde bydlím. Čerpám ji z místního vodovodu. 
 
Vím ale, jak těžkou situaci prožívají lidé ve vesnicích všude kolem. Přál bych si, aby měli všichni Haiťané vodu stejně tak, jako ji mám já. Proto se snažím pomáhat pracovníkům z projektu Praga-Haiti, aby mohli vybudovat za levné peníze studní co nejvíc.
 
Evelyn, 15 let
Moje jméno je Evelyn, mám 15 let a bydlím ve vesnici Savanne Mole. Mám tři mladší sourozence. Vrtaři z projektu Praga-Haiti u nás zkoušeli studnu vybudovat minulý rok, bohužel se jim to ale nepovedlo. Voda prý byla moc hluboko. Moc nás to tehdy mrzelo… Musím proto každé ráno chodit 3 hodiny k nejbližšímu prameni a zpět zase další tři hodiny. Nosím vodu pro celou naši rodinu a často je to opravdu náročné. Chodí se mnou i moje teta Julienne, která je těhotná a pro tu je to ještě těžší. Moc proto doufáme, že k nám vrtaři ještě někdy přijedou a studna se jim vybudovat podaří!
 
Fras, 40 let
Pocházím z Baie-de-Henne a jmenuji se Fras. Jsem ředitelem místní charity v Baie-de-Henne. V charitě pracuji již čtyři roky a snažíme se pomáhat chudým lidem. Avšak nemáme stálý přísun peněz, a proto můžeme pomáhat pouze tehdy, když dostaneme nějaké dary.
 
Nedostatek vody je pro lidi v okolí největším problémem. Zdejší region je velmi vyprahlý a při tropických vedrech je hrozné zůstat bez vody. U nás v Baie-de-Henne již naštěstí dva roky stojí studna, kterou vybudovali čeští vrtaři. Studna a stálý zdroj pitné vody znamenaly pro nás velikou změnu k lepšímu. Přesto stojíme před dalšími výzvami, jako je zajištění vzdělání našim dětem nebo zdravotní péče těm, kteří ji potřebují.
 
Děkuji tedy všem, kdo nám zde pomáhají. Přesto je tu kolem mnoho vesnic, kde lidé vodu nemají. A chtěl bych proto všechny lidi moc poprosit, aby nepřestávali se svojí pomocí, protože život bez vody je velmi těžký a vaše podpora je pro nás obrovskou vzpruhou...