Ve čtvrtek 12. dubna na Haiti začal pilotní projekt očkování proti choleře. Pro haitská média to oznámil generální ředitel Ministerstva zdravotnictví dr. Gabriel Thimoté. Celkem 100 tisíc kusů vakcíny bude distribuováno ve dvou částech země – polovina na venkově na západě Haiti a druhá polovina v části města Artibonite, kde se v roce 2010 vyskytli vůbec první nakažení cholerou v zemi.
Do očkovacího programu jsou zařazeni pouze dobrovolníci

Ještě v únoru přitom Ministerstvo zdravotnictví spekulovalo o tom, že se do pilotního projektu zapojení jen něco kolem 200 Haiťanů. Během čtvrt roku plánovaný počet vzrostl pět set krát. Gabriel Thimoté změnu vysvětloval: „Toto není žádná studie, není to zkušební vakcína ani žádný experiment na Haiťanech. Naše očkování bylo použito v mnoha zemích – Senegalu, Bangladéši nebo Vietnamu. Do programu jsou zařazeni pouze zdraví lidé, kteří se do něj přihlásili na základě vlastní vůle.“ Thimoté ještě doplnil, že plán zahájit zkušební očkování minulý týden získal také souhlas Mezinárodní etické komise.

Dobrovolníci dostanou dvě dávky vakcíny orální cestou. Očkování je účinné zhruba na 80% (účinek je individuální) po 2 – 3 roky. Ministerstvo zdravotnictví zdůrazňuje, že podávaná látka sice poskytuje efektivní ochranu před nakažením, nenahradí však hygienická opatření.
 
Nebezpečí cholery ještě není zažehnáno
 
Podle Gabriela Thimoté byla epidemie cholery na Haiti stabilizována. Pouze asi ve dvaceti obcích na severu země úřady registrují 135 případů nových onemocnění a 3 oběti. Světová zdravotnická organizace (WHO) však varuje, že ještě není vyhráno a že nebezpečí masové nákazy cholerou na Haiti ještě není zažehnáno. Světové tiskové agentury odhadují, že se cholerou od roku 2010, kdy se nemoc poprvé v této zemi objevila, nakazilo přibližně 650 000 Haiťanů a vyžádala si více než 6 000 obětí.