Praga-Haiti

Hurikán Thomas řádil na Haiti, vyžádal si sedm obětí. Informovala o tom v sobotu agentura AFP. Lidé umírali při bleskových záplavách a v sutinách zřícených domů. Čtyři lidé zahynuli na jihovýchodě provincie Grande Anse, dva v jižní provincii Sur a jeden člověk v provincii Belle Anse.
Rotující vichry tohoto hurikánu první kategorie se pohybují rychlostí 120 kilometrů za hodinu a očekává se, že do 24 hodin opět zeslábne na úroveň tropické bouře nad Atlantikem. Nyní už má lednovým zemětřesením poničené Haiti patrně nejhorší za sebou.

"Nyní je nebezpečí na Haiti více méně zažehnáno, ale musíme být nadále ostražití," řekl prezident René Preval. Hurikán přinesl na zpustošené Haiti silné deště. Voda odřízla některé oblasti od okolí. Haitské úřady varovaly před nebezpečnými sesuvy půdy.

Město Leogane na jihu karibského státu zůstalo kompletně vytopené, v některých jeho částech voda dosahovala až třímetrové úrovně. V haitské metropoli Port au Prince byla lidem voda po kotníky. Provizorní tábory pro osoby, které přišly během lednového zemětřesení o střechu nad hlavou, přečkaly kalamitu překvapivě dobře. Vyplatila se jim důkladná příprava na hurikán.

"Naštěstí pro ně můžeme říct, že to (lidé v humanitárních táborech) ustáli," uvedla Andrea Koppelová z Červeného kříže. "Jsme překvapeni, jaké štěstí mělo tentokrát Haiti, protože přestože byla bouře velice silná, tentokrát to Haiti vydrželo," uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních otázek.

Lednové zemětřesení na Haiti nepřežilo téměř čtvrt milionu lidí. Do provizorních ubytoven se muselo uchýlit zhruba 1,3 milionu lidí. Další těžkou ranou pro chudý národ byla epidemie cholery, která na ostrově vypukla v říjnu.

Převzato z: http://tn.nova.cz/zpravy/zahranici/hurikan-tomas-usmrtil-na-haiti-sedm-lidi-uderily-i-bleskove-zaplavy.html