„Nemůžu pracovat, nemůžu ani vyjít ven. Jsem jako vězeň ve vlastním domě,“ řekl pro agenturu AP Wilene Joseph, pouliční prodejce a otec dvou dětí, který se zúčastnil nedávné demonstrace proti násilí. „Bojím se, že někdo zastřelí mé děti, protože kulky létají ze všech stran".
STATISTIKA
Podle Světového potravinového programu (WFP) čelí přes 4,5 milionu Haiťanů akutnímu hladu (téměř polovina populace) a téměř 2 miliony jsou na kritické úrovni podvýživy. To jsou nejhorší čísla v haitské historii.
Od 1. ledna do 15. srpna bylo na Haiti zabito více než 2 400 lidí, přes 900 bylo zraněno, uvedla Ravina Shamdasani, mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva. V počtu vražd uvádí oficiální statistiky téměř 300 úmrtí za měsíc. V případě zranění se často jedná o vážné střelné a sečné rány, které mají trvalé následky.
Do poloviny srpna 2023 bylo uneseno více než 950 osob.
Dalších 200 000 lidí bylo vnitřně vysídleno. Tisíce rodin přespávají na veřejných prostranstvích a dalších relativně bezpečných zónách, po útěku ze slumů a zón ovládaných gangy. Především ženy utíkají před brutálním a všudypřítomným násilím a znásilňováním.
JE NĚJAKÉ ŘEŠENÍ?
Zdá se, že země nemá šanci změnit situaci vlastními silami. Pokud budou mít události nekontrolovaný průběh, hrozí občanská válka, která by byla pro miliony lidí apokalypsou. Z války gangů se teoreticky může vyprofilovat nějaká forma diktatury.
Je také možné, že bude přetrvávat stávající stav. Zvláštní propojení gangsterismu, politiky a byznysu je možná životaschopnější, než se může zdát.
Pak bude nezbytné uspořádat demokratické volby a zajistit jejich bezpečný průběh. To bude vzhledem k vlivu a kontrole území ze strany gangů velký úkol. V neposlední řadě se nesmí zahraniční vojáci dopouštět represí vůči obyvatelům Haiti. Takové případy jsou známé z minulosti.
zdroj: Praga-Haiti, AP, OSN, Miami Herald