Haiti nabírá obrovskou rychlost při sestupu do totálního kolapsu. Jedenáctimilionová země s nefungující ekonomikou a státní správou je na hranici vyčerpání. Je nedostatek potravin, pohonných hmot, lidé jsou bez práce, ve špatných hygienických podmínkách se objevuje cholera a hrozí opětovné vypuknutí epidemie. Největším problémem je ovšem každodenní násilí zločineckých gangů, nepotrestané bezpráví a beznaděj.

170403 Port au Prince centrumVelký rozdíl je mezi situací na venkově a v hlavním městě Port-au-Prince. V haitské metropoli, jejíž aglomerace čítá přes 3 miliony lidí, ovládají gangy přibližně 80% území. Vražda, únos, nebo znásilnění jsou bezprostředním rizikem pro každého, kdo se po hlavním městě pohybuje, nebo v něm žije.

„Nemůžu pracovat, nemůžu ani vyjít ven. Jsem jako vězeň ve vlastním domě,“ řekl pro agenturu AP Wilene Joseph, pouliční prodejce a otec dvou dětí, který se zúčastnil nedávné demonstrace proti násilí. „Bojím se, že někdo zastřelí mé děti, protože kulky létají ze všech stran".

STATISTIKA

Podle Světového potravinového programu (WFP) čelí přes 4,5 milionu Haiťanů akutnímu hladu (téměř polovina populace) a téměř 2 miliony jsou na kritické úrovni podvýživy. To jsou nejhorší čísla v haitské historii.

Od 1. ledna do 15. srpna bylo na Haiti zabito více než 2 400 lidí, přes 900 bylo zraněno, uvedla Ravina Shamdasani, mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva. V počtu vražd uvádí oficiální statistiky téměř 300 úmrtí za měsíc. V případě zranění se často jedná o vážné střelné a sečné rány, které mají trvalé následky.

Do poloviny srpna 2023 bylo uneseno více než 950 osob. 140521 Port au Prince dailylife 1Za celý rok 2022 je oficiálně evidováno 1200 únosů za rok 2022, což je dvojnásobek oproti roku 2021. Podle odhadů OSN jsou na Haiti uneseni v průměru čtyři lidé denně.

Dalších 200 000 lidí bylo vnitřně vysídleno. Tisíce rodin přespávají na veřejných prostranstvích a dalších relativně bezpečných zónách, po útěku ze slumů a zón ovládaných gangy. Především ženy utíkají před brutálním a všudypřítomným násilím a znásilňováním.

JE NĚJAKÉ ŘEŠENÍ?

Zdá se, že země nemá šanci změnit situaci vlastními silami. Pokud budou mít události nekontrolovaný průběh, hrozí občanská válka, která by byla pro miliony lidí apokalypsou. Z války gangů se teoreticky může vyprofilovat nějaká forma diktatury.

Je také možné, že bude přetrvávat stávající stav. Zvláštní propojení gangsterismu, politiky a byznysu je možná životaschopnější, než se může zdát.

131115 Port au Prince dailylife 26Pokud se mezinárodní společenství odhodlá na Haiti zasáhnout, bude velmi důležité, jak to udělá. Je totiž velice snadné ztratit podporu místních obyvatel. Mnoho lidí volá po intervenci ze zahraničí, ale zároveň pod podmínkou, aby byla ihned zavedena úřednická vláda. Obávají se, že mezinárodní síly podpoří stávající nedemokraticky ustanovenou politickou elitu.

Pak bude nezbytné uspořádat demokratické volby a zajistit jejich bezpečný průběh. To bude vzhledem k vlivu a kontrole území ze strany gangů velký úkol. V neposlední řadě se nesmí zahraniční vojáci dopouštět represí vůči obyvatelům Haiti. Takové případy jsou známé z minulosti.

zdroj: Praga-Haiti, AP, OSN, Miami Herald