Po opakovaných žádostech haitského premiéra Ariela Henryho a především jako odpověď na extrémní násilí v haitských ulicích schválila Rada bezpečnosti OSN vyslání ozbrojené mise na Haiti. Dlouho odkládané rozhodnutí vzbuzuje naděje Haiťanů, kteří každý den riskují svůj život, ale také obavy z porušování lidských práv, ke kterému docházelo během poslední intervence OSN. Hlavním průlomem však je skutečnost, že se konečně našla země, která je ochotna kontingent vést a vyslat zásadní množství vlastních ozbrojenců. Tímto lídrem bude africká Keňa.

UNTřináct zástupců z patnáctičlenné rady schválilo misi na Haiti pod vedením Keni. Rusko a Čína se zdržely hlasování. Keňa v červenci přislíbila 1000 policistů. Další jednotky nabídly Bahamy, Jamajka a stát Antigua a Barbuda.

OSN odhaduje, že přes pět milionů lidí, tedy téměř polovina populace, v současnosti potřebuje humanitární pomoc. Násilí gangů jen letos vyhnalo z domovů přibližně 200 000 obyvatel. Oficiálně je letošní rok registrováno již 3 000 vražd a 1 500 únosů kvůli výkupnému.

Minulý měsíc oznámil Jimmy „Barbecue“ Chérizier, vůdce největšího gangu v hlavním městě Port-au-Prince, že plánuje svrhnout Henryho vládu, což vyvolalo další obavy o stabilitu v zemi.

V reakci na násilí pondělní rezoluce OSN povoluje vytvoření a celoroční rozmístění mise „Multinational Security Support“. Ta má posílit haitskou policii, obnovit bezpečnost, chránit kritickou infrastrukturu a tranzitní uzly, jako jsou letiště, přístavy, školy, nemocnice a klíčové křižovatky. Úkolem mise je rovněž pomoci zajistit neomezený a bezpečný přístup k humanitární pomoci pro miliony Haiťanů v nouzi.

Rozhodnutí ale provází i další kontroverze. Amnesty International otevřeným dopisem vyjádřila znepokojení nad klíčovou rolí Keni, která je obviňována z nadměrného násilí policistů proti vlastním občanům při demonstracích, které zahrnuje desítky zabitých osob v nedávné době.

Spekuluje se také o motivacích Keni. Vedení mezinárodní mise je pro ni jistě prestižní záležitostí a příležitostí zvýšit svůj mezinárodní status. Vysílání ozbrojenců do mírových kontingentů je také výrazným finančním příjmem pro chudé země.

Haiti je zhrouceným státem. Dvě třetiny hlavního města ovládají ozbrojené gangy. Poslední volby proběhly v roce 2016 a země tak nemá žádné volené zástupce. Velké části populace hrozí akutní hlad, lidé umírají na banální nemoci, protože nemají peníze na lékařskou péči. Třetinu HDP země vytváří remitence (peníze zasílané Haiťany pracujícími v zahraničí), třetinu tvoří zahraniční pomoc.

zdroj: UN, Fidcon, Amnesty International